Menu

wtorek, 3 listopada 2015

CHEŁMSKO ŚLĄSKIE - Domki Tkaczy / Dwunastu Apostołów. (GSP - 50.6661 / 16.0723)

 Dzisiaj następna regionalna ciekawostka, chociaż z innej bajki niż poprzednia.

 Chełmsko Śl. już odwiedzaliśmy przy okazji zwiedzania kościoła pw. Św. Rodziny, a dziś ciekawy zespół drewnianych domków wykonanych dla czeskich tkaczy, a potocznie nazywanych "Dwunastoma Apostołami".

 Domki zostały wybudowane w 1707 r. na zlecenie opatów cysterskich z Krzeszowa, którzy postanowili osadzić w Chełmsku Śl. Grupę tkaczy z pobliskich Czech.
 Oczywiście, żeby ktokolwiek chciał się przeprowadzić, trzeba było zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania i takim rozwiązaniem był zespół dwunastu drewnianych domów, w których znajdowały się warsztaty i izby mieszkalne.

 Jak zobaczycie domy w całości wykonane z drewna i pokryte gontem, czyli też drewnianymi łupkami.

 Do tej pory zachowało się jedenaście domów, ponieważ jeden, na szczęście oddalony od pozostały został strawiony przez pożar.
 Oczywiście domki, jak przystało na apostołów noszą ich imiona, a ten który spłonął nazywany był Judaszem. Nie wiem tylko, czy dostał taką nazwę przed, czy po pożarze.

 Należy jeszcze dodać, że samo położenie domków też nie jest przypadkowe, ponieważ są postawione w pobliżu rzeczki, gdzie można było płukać tkaniny i nieopodal znajdują się południowe zbocza potrzebne do suszenia tkanin.

 Podcienia widziane od strony wschodniej.

 Jak widać domki miały też piętro mieszkalne, a na parterze znajdowały się warsztaty.

 To podcienia od strony zachodniej i wspomniane przeze mnie gonty.

 To już cały szereg widziany od zachodu.


 I od wschodu.


5 komentarzy:

 1. Systematycznie oglądam Twoje wpisy. Mam okazję bliżej poznać różne zakątki Dolnego Śląska. Domy Tkaczy oglądałam tylko w miniaturze w Parku Miniatur w Kowarach. Nie mam takiej możliwości podróżowania. Tym bardziej dzięki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dla takich osób jak Ty utworzyłem ten blog.
   Sporo jest takich osób, które nie mają możliwości podróżować, mają za daleko, czy problemy z poruszaniem. Dlatego staram się jak najdokładniej pokazywać prezentowane obiekty, tak żeby oczyma wyobraźni można było je ujrzeć, a opisami uzupełnić obrazy.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Słyszałam o Chełmsku kilkakrotnie, muszę się tam w końcu wybrać, choćby dla tych domków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz taką możliwość, to naprawdę polecam. Piękny kościół, który już pokazywałem, a oprócz tego kapitalne kamieniczki z podcieniami i sporo innej ciekawej zabudowy.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...