Następny, dobry przykład gospodarności.
Dwór w Warcie Bolesławieckiej został wybudowany dla Hansa von Zedlitz w 1540 r. Ta renesansowa budowla pomimo wielu modernizacji i rozbudowy na szczęście nie zatraciła swojego pierwotnego charakteru i pierwotnych zdobień w postaci portali i ciekawej kamieniarki. Niektóre fragmenty pochodzą z późniejszego okresu jak np XVIII most, ale ładnie komponują się w całość.
Obiekt przebudowywano i rozbudowywany m.in. w XVI i XVII wieku, a ostatnia znacząca modernizacja miała miejsce w 1899 r.
Po wojnie dwór wraz z folwarkiem został przejęty przez PGR, który zarządzał nim do lat 80'tych XX wieku. Po tym okresie zaczął podupadać, aż do roku 1993 kiedy to przejął go Pan Stanisław Kuduk i jak przystało na prawdziwego gospodarza doprowadził folwark do stanu używalności, a następnie zabrał się za remont dworu.
Dwór od strony dziedzińca głównego.
Widok na budynek główny.
Most z XVIII w. Dwór otoczony był fosą, więc most był niezbędny.
Portal wejścia głównego.
Układ zabudowań przypomina literę "U".
Powoli przechodzimy na stronę północną .
Tu drugi dziedziniec, tym razem od strony północnej z ciekawą balustradą wykonaną z piaskowca.
Widok na dwór od strony północnej.
Piękna i okazała budowla - ciekawa fotorelacja. Radość, że wśród tylu obiektów chylących się ku upadkowi są i takie o które ktoś zadbał ... ukłony dla Pana Stanisława.
OdpowiedzUsuń____________
Fotoamator
Dziękuję za miłe słowa. Masz rację co do stanu większości obiektów, chociaż muszę przyznać, że coś się chyba ruszyło i to na lepsze. Co do P. Stanisława, to faktycznie tylko się cieszyć, że są tacy ludzie jak on.
Usuń