Menu

sobota, 5 października 2013

WLEŃ - Spacerkiem po Wleniu. (GPS - 51.0165 / 15.6739)

 Wleń jest to jedno z najstarszych miast Polski, a prawa miejskie otrzymał jeszcze z ręki Henryka Brodatego w roku 1214. Jest też bardzo ciekawie położony, ponieważ z trzech stron opływa je rzeka Bóbr (umiejscowione jest w zakolu rzeki), a od strony zachodnie znajduje się pogórze izerski.
 Najprężniejszy rozwój miasta to lata 1278 - 1368, wówczas miasto otrzymało mnóstwo różnych przywilejów m.in. prawo bicia monet i handlu suknem.
 Niestety jak wszędzie lata "tłuste" przeplatają się z "chudymi" i tak też było z Wleniem. PO okresie rozwoju nastała epoka stagnacji spowodowany dynamicznym rozwojem pobliskich miast, Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego.
 Jedynym przywilejem jaki pozostał i był nierozłącznie związany z miastem, to handel gołębiami. Targi gołębi dotrwały we Wleniu aż do XVIII w. a przypomina o tym pomnik gołębiarki ustawiony w centrum miasta tuż przy Ratuszu.

Zwiedzanie zaczniemy od Rynku i jego centralnego punktu ... Ratusza.
 Wleń, to oczywiście nie metropolia i zwiedzania nie ma dużo, ale jest ciekawie, można szybko obejrzeć, coś zjeść i jechać dalej ... np do pobliskiego Lenna (pokazywałem tamtejszy pałac, a nie opodal niego są jeszcze ruiny zamku).
 Obecny budynek został wzniesiony w XVIII wieku, ale pierwsze wzmianki dotyczące Ratusza pochodzą z 1353 r.

Wspomniana już wcześniej przeze mnie figura gołębiarki.

Pierzeja południowa Rynku.

To południowa.

Ciekawie wykończone drugie piętro w konstrukcji szachulcowej.


Wychodzimy już centrum.


Fajny drewniany wykusz.Największy chyba budynek w mieście. Ośrodek rehabilitacyjny i opiekuńczy sióstr św. Elżbiety.


Kilka ciekawszych kamieniczek.

Budynek poczty. Ciekawy, tylko szkoda, że zaniedbany.
4 komentarze:

 1. wczoraj zrobiłam sobie wycieczkę do Wlenia i byłam przekonana, że zamek i kościół św. Jadwigi należą do tego miasta. A tutaj niespodzianka, okazało się, że to już wieś Łupki :-) (spacer zajął nam zaledwie dwadzieścia minut).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie, to nie wiem, czy do wsi również, czy nie są eksterytorialne, ponieważ bliżej im do granic miasta (jakieś 200 m.) niż do wsi (ok. 500 m.).
   Spaceru chyba jednak nie żałujesz ?

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...