Menu

niedziela, 1 września 2013

KOŚCIÓŁ MARIACKI W LEGNICA. (GPS - 51.2097 / 16.1657)

 Właściwie, to pełna nazwa brzmi kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, a dlaczego zaczynamy od niego, a nie od katedry jako najważniejszej legnickiej świątyni ?
 Dlatego, że jest to najstarszy legnicki kościół farny.

 Pierwsze wzmianki dotyczące kościoła usytuowanego w tym miejscu pochodzą z 1195 r. W dokumencie klasztoru lubiąskiego wspomina się pod taką właśnie datą o targu usytuowanym przy kościele pod tym właśnie wezwaniem.
 Był to jednak moment, w którym kościół już istniał, więc jego początki muszą być jeszcze wcześniejsze i takie też są. W/g ostatnich badań historyków niemieckich, pierwszy, drewniany kościół został postawiony w tym miejscu ok roku 1170, a w 1192 r ustawiono na jego miejscu murowany z kamienia, ponieważ drewniana świątynia była już za mała.
 Pierwszy murowany kościół, był wybudowany w stylu romański i usytuowany został w części północno-zachodniej obecnej świątyni.
 9.04.1241 roku znajdujemy już opis murowanej z cegły świątyni, w której przed bitwą z Tatarami modlił się książę Henryk, później nazwany Pobożnym. W związku z tym wydarzeniem, można znaleźć opis Jana Długosza, mówiący o nieszczęśliwym wypadku jaki miał miejsce podczas przejazdu księcia na pole bitwy na Dobrym Polu. Opis mówi o tym, że książę przejeżdżając w pobliżu kościoła omal nie został zabity przez spadający z niego kamień. Fakt ten został uznany, za złą wróżbę, która jak wiem z historii spełniła się co do joty.
 Rok 1338 nie był szczęśliwym dla losów świątyni, ponieważ w wyniku wielkiego pożaru została ona strawiona całkowicie. 
 Dopiero w 1362 r. zapada decyzja o odbudowie, która przeciąga się aż do roku 1386, kiedy to kościół otrzymuje w przybliżeniu obecny wygląd.
 W roku 1417 zostaje do kościoła dobudowana kaplica ufundowana przez cech sukienników, stąd jest jej obecna nazwa.
 Przez lata kościół był kilkakrotnie modernizowany, np. w latach 1450-1468 dobudowano chór i podwyższono nawę główną, a w 1487 r. została podwyższona jedna z wież.
 Wieże miały różną wysokość, aż do roku 1822, kiedy to kościół znów płonie, ale tym razem odbudowany zostaje dość szybko, bo już w latach 1824-1829 i wówczas otrzymuje dwie równe wieże o wysokości ok. 62 m.

 Jako ciekawostkę należy napisać, że w 1890 r. świątynię odwiedza młody student z Krakowa, Stanisław Wyspiański który wykonał kilka szkiców tej świątyni.

 Kościół mariacki jest nie tylko pierwszą katolicką świątynią w mieście, ale był także jednym z pierwszych na Śląsku kościołów luterańskich, bo już w 1522 r zostało tu odprawione nabożeństwo w obrządku ewangelickim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...