Menu

sobota, 10 sierpnia 2013

Złotoryja - kościół pw. św Jadwigi i klasztor Franciszkanów. (GPS - 51.1244 / 15.9190)

Sporo pisałem o kościele pw Narodzenia N.M.P. i o jego dziejach, ale najstarszym kościołem w mieście jest świątynia pw. Świętej Jadwigi, która została ufundowana przez świętą Jadwigę w 1212 r. czego oznaką jest napis nad wejściem "Munificientia S. Hedwigis 1212", mówiący "Szczodrobliwości św. Jadwigi 1212 r."Kościół obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w XVIII w.
Kilka zdjęć kościoła i przylegającego do niego klasztoru pofranciszkańskiego w którym mnisi przebywali od 1244 r do sekularyzacji klasztoru w 1810 r. z ok 200 letnią przerwą  w czasie której w tym miejscu była szkoła.Ufundowana w 1737 r. figura Jana Nepomucena.

Wnętrza klasztoru.


Przed kościołem znajduje się średniowieczna kapliczka wotywna z XV w.2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe i w ładny sposób przedstawione "perełki" Dolnego Śląska. Prosimy o więcej (np. propozycje tras tematycznych - szlakiem zabytków średniowiecznych albo barokowych, albo np.kościołów Maryjnych lub figur św. Nepomucena, zamków, zameczków itp., a także o praktyczne informacje (możliwości i terminy zwiedzania, w kościołach - godziny mszy św., inne miejscowości w pobliżu, warte zwiedzania, możliwości dojazdu PKP lub PKS itp.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Co do sugestii opisanych w tekście, to sporo można znaleźć już an moim blogu. Proszę zwrócić uwagę na rubrykę o nazwie "ZABYTKI - TAGI", gdzie są wyszczególnione wspomniane tematy. Są tam m.in kościoły, sanktuaria, zamki, pałace, klasztory i wiele innych, które pomogą wybrać interesujące nas obiekty. Pomocna może okazać się również mapa odwiedzonych przez nas miejsc, na której są zaznaczone obiekty na mapie Dolnego Śląska z krótką informacją o nich. Opis kolorów jakimi oznaczyłem obiekty można znaleźć we wprowadzeniu.
   Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem i że o to chodziło w pytaniu.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...