Ziemia na której został wybudowany folwark została podarowana cystersom już w 1177 r, a na początku XIII wieku w 1217 r Henryk Brodaty ufundował tu grangię, która z biegiem czasu stała się centrum administracyjno-gospodarczym dla lubiąskich cystersów.
Zabudowania, które zobaczycie pochodzą z wieku XVII i XVIII.
W czasie wizyty w Winnicy udało mi się porozmawiać z jednym z mieszkańców i dowiedziałem się, że przed wojną, tzn już po sekularyzacji, która miała miejsce w 1810 r. było tam coś w rodzaju domu dziecka.
Z opowiadań tego mieszkańca wynika, że grangia dość dobrze zniosła zawieruchę wojenną, ale niestety nie zniosła władzy ludowej, którą nie bardzo interesowały takie obiekty i pozostawiona sama sobie ulegała coraz większej dewastacji.
Jak opowiadają tutejsi mieszkańcy jeszcze w latach 70'tych był tu dach i całkiem nieźle to wyglądało.
Teraz po grangii pozostały praktycznie tylko mury.
Chociaż można znaleźć i takie detale.
Portal jednego z wejść.
Witam Serdecznie , bardzo się cieszę że są tacy ludzie jak Ty ja wyjechałem 20 lat temu z Legnicy również dużo zwiedzałem jako nastolatek ,dziś pragnę tu wrócić
OdpowiedzUsuńi właśnie myślę o Winnicy..
Jak tylko będę na miejscu to wierze że się spotkamy ,
pozdrawiam i trzymaj tak dalej Rafał
Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że blog się podoba.
UsuńJeśli tylko czas pozwoli, to z chęcią się spotkam, może dowiem się od ciebie czegoś ciekawego. Ja nie jestem już nastolatkiem (niestety :D), ale wcześniej interesowała mnie głównie historia Legnicy, a Dolnym Śląskiem interesuję się dopiero od kilku lat.
Pozdrawiam.
Grangia Cysterska jest mi bardzo dobrze znana iż często jeżdżę do mojej przyjaciółki, właśnie do Winnicy, ale tych ciekawostek nie znałam :> Na pewno umieszczę ją na mojej prezentacji na lekcje geografii :)
OdpowiedzUsuńBywam tam często, ponieważ mam tam znajomych ;).
Usuń