Menu

wtorek, 3 maja 2016

LUBORADZ - Pałac rodziny von Bock. (GPS - 51.0576 / 16.2903)

 Pałac w Luboradzu, to budowla której początki sięgają XVI w. kiedy to powstał tu dwór obronny otoczony fosą.

 Od tamtego czasu sporo się zmieniło, ponieważ jak większość obiektów z tamtego okresu został on rozbudowany i zmodernizowany.

 Największe zmiana wniosła rozbudowa, do której doszło w latach 1681-1686 i to wówczas uzyskał charakter barokowego założenia pałacowego.
 Obiekt należał wówczas do znanej na Śląsku rodziny von Nostitz, która zarządzała nim przez 280 lat i to jej zawdzięczamy obecny wygląd obiektu.

 Pałac był jeszcze dwa razy restaurowany. Po raz pierwszy w XVIII, a następnie w XIX w. a w XX wieku dwukrotnie go remontowano, a dochodziło do tego w latach 1961-1963 i 1975-1978.

 Obecnie obiekt jest własnością prywatną i podczas mojej wizyty trwał właśnie remont.

 Widok od strony północnej. Od strony południowej znajduje się wejście główne do założenia. Od strony północnej (którą obecnie widzicie) zachowało się najwięcej pozostałości świadczących o renesansowej historii obiektu.


 To właśnie pozostałości po renesansowym sgraffito, które prawdopodobnie podczas barokowej przebudowy zostało pokryte tynkiem.

 Wjazd na teren sporego niegdyś folwarku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...