Menu

piątek, 25 września 2015

SZEDZIEC - Pałac rodziny von Gossler i von Mauve. (GPS - 51.6508 / 16.6133)

 Szedziec, to niewielka wieś położona nieopodal Góry, a pałac który obejrzycie został wybudowany na początku XVIII w. 
 W jednym ze źródeł znalazłem rok 1700, ale nie wiem na ile jest ono pewne. Pewnym jest natomiast, że całe założenie, czyli pałac wraz z parkiem były wybudowane jako założenie barokowe.

 Obecny kształt, to efekt przebudowy, do której doszło na przełomie XIX i XX w. i nabrało wówczas charakteru rezydencji klasycystycznej. 

 Niestety niewiele informacji jest w internecie na temat tego ciekawego obiektu. Można się jeszcze doszukać informacji dotyczącej jego właścicieli, którzy prawdopodobnie byli inicjatorami przebudowy, a chodzi o rodziny von Gosser i von Mauve, a ich kartusze herbowe widnieją na fasadzie po stronie zachodniej.

 Większość zdjęć jest zrobiona od strony zachodniej zza ogrodzenia, ponieważ teren jest prywatny. Co prawda czytałem gdzieś, że właściciele pozwalają robić zdjęcia (oczywiście za zgodą), ale mi nie udało się nikogo o nią zapytać

Widok od strony północnej. Ta część jest zamieszkana i w dość dobrym stanie technicznym, chociaż estetycznie jest nie najlepiej.

 To już część zachodnia. Tu lepiej z estetyką, ale technicznie budynek wygląda nie najlepiej.


Wspomniane wcześniej kartusze herbowe. Część południowa pałacu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...