Menu

wtorek, 1 września 2015

BARKOWO - Kościół pw. Św. Marcina. (GPS - 51.4760 / 16.8009)

 Barkowo, to niewielka wieś nieopodal Żmigrodu, z którym związana jest jego historia, ponieważ obecny kościół został wybudowany w okresie, gdy okolicznymi włościami zarządzała rodzina von Hatzfeld.

 Zacznijmy jednak od początku.

 Pierwsze wzmianki na temat świątyni usytuowanej w tym miejscu pochodzą z 1300 r. Natomiast po raz pierwszy w dokumencie pisanym parafię wspomniano w latach 30'tych XIV w. Nie podaję dokładnej daty, ponieważ są nieznaczne rozbieżności pomiędzy różnymi źródłami.

 Kościół został zniszczony w 1428 r. podczas wojen husyckich i dopiero w 1561 r. postanowiono go odbudować, a uczynił to miejscowy cieśla.
 W tym czasie miejscowością zarządzała rodzina Schffgottsów, więc należy przypuszczać, że w świątyni odbywały się msze w tym obrządku.

 Nie trwało, to jednak długo ponieważ w 1641 r. wieś wraz z całą okolicą przeszła pod panowanie wspomnianej przeze mnie  rodziny von Hatzfeld.
 Ponieważ budynek stawał się coraz starszy wymagał też remontu, do którego doszło w 1663 r. i to prawdopodobnie wówczas został częściowo murowany z cegły, ale jego część, prawdopodobnie wieża pozostały drewniane.

 Obecny obiekt, to prawdopodobnie zasługa rodziny von Hatzfeld, która wsparła jego budowę pomagając w ten sposób niewielkiej społeczności katolickiej, a sami Hatzfeldowie uchodzili za bardzo pobożnych.

 Świątynia została wybudowana w latach 1783-1787 w stylu barokowym, z którego pochodzi również jego wyposażenie.

 W latach 70'tych XX w. kościół przeszedł renowację, a w 80;tych remont.

 Widok na kościół od strony wschodniej.  Wieża znajduje się po stronie zachodniej świątyni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...