Menu

piątek, 24 lipca 2015

GOSZCZ - Pałac rodziny von Reichenbach. (GSP - 51.395811 / 17.4815)

 Pałac, który chcę Wam dziś pokazać, to okazała, barokowa budowla, której stan nie napawa optymizmem, a jej przyszłość nie rysuje się w świetlanych kolorach. Chociaż jest światełko w tunelu, o którym za chwilę napiszę.

 Zacznę jednak od początku, czyli od historii miejsca na gdzie usytuowany jest pałac, a którego ruinę możemy oglądać obecnie.
 Pierwsze wzmianki na temat znajdującego się w tym miejscu zamku pochodzą z okresu, gdy okolicznymi terenami zarządzali biskupi wrocławscy, a wspomniany został przez papieża Adriana VI w 1156 r.

 Na początku XVII w. zamek wraz okolicznymi terenami przechodzi w ręce rodziny von Dohn, która w 1689 r. postanawia wybudować dwór jako miejsce bardziej przyjazne do zamieszkania.

 W 1727 r. nowym właścicielem włości zostaje rodzina von Reichenbach, a stojący tu dwór jej nie wystarcza i postanawia na jego miejscu postawić godny swej pozycji pałac. Budowa trwa od 1730-1740 r i pochłania astronomiczną jak na ówczesne czasy sumę 200 tys talarów.

 Niestety obiekt nie ma szczęścia, ponieważ już w 9 lat po jego oddaniu do użytku, w 1749 r. trawi go prawie doszczętnie ogromny pożar.
 Zniszczenia są na tyle duże, że Reichenbach'owie decydują się na budowę nowego obiektu, a zatrudniają do tego przedsięwzięcia królewskiego architekta, pochodzącego z Legnicy, Karola Marcina Frantza.

 Barokowa rezydencja z rokokowym wystrojem wnętrz powstaje w latach 1749-1755 i to właśnie jej ruiny możemy oglądać obecnie. 
 Obiket posiada ogromny dziedziniec zamknięty, na który można było wjechać przez trzy bramy: południową, wschodnią i zachodnią, a od północy usytuowany był sam pałac.
 Pałac służył rodzinie von Reichenbach, aż do zakończenia II W.Ś. kiedy to zostali zmuszeni do jego opuszczenia, a obiekt został przejęty przez A.R.
 Oczywiście został on niezwłocznie splądrowany, ale nie zniszczony. Zniszczenia dokonał pożar, który wybuchł w 1947 r.

 Na koniec trochę nie do końca potwierdzonych informacji, ponieważ znam historię z przekazu ustnego. Rozmawiałem z mieszkańcami Goszcza w tym starszą panią, która twierdziła, że pożar wybuchł w Sylwestra (może właśnie stąd w niektórych źródłach podana jest data spalenia 1948 r.), a zarzewiem jego była choinka. Inni, że było to celowe podpalenie wycofujących się Rosjan, dla zatarcia śladów swojego pobytu.
 Jakby tego nie interpretować efektem jest dzisiejszy stan pałacu.

 Wspomniałem na początku o światełku w tunelu.
 Jak twierdził jeden z mieszkańców, jest projekt odbudowy pałacu i prawdopodobnie są nawet zarezerwowane unijne pieniądze na ten projekt. Ile w tym prawdy ?

Wjazd na dziedziniec od strony południowej. 

 To już sam dziedziniec i trzeba przyznać, że jest spory i godny samego obiektu.

 Południowa, reprezentacyjna fasada obiektu.Kartusz herbowy z herbami rodziny von Reichenbach.

 A to już "wnętrza" o ile można to tak nazwać.

 Widać jeszcze pozostałości po elementach sztukaterii.


 To już strona północna, po której znajduje się park.


 Tak prezentuje się cały kompleks z nad brzegu znajdującego się po stronie wschodniej jeziorka.


 Widok od strony zachodniej.
 Wjazd na dziedziniec od strony zachodniej.

 Wjazd na dziedziniec od strony zachodniej.

Południowa fasada pałacu,a po prawej widać wjazd od strony wschodniej.

 Zabudowania przypałacowe wyglądają nie najgorzej.2 komentarze:

  1. Z daleka wygląda na mniej zniszczony. Oby znalazło się to światełko w tunelu..

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie będę czarował, ale z wypowiedzi wywnioskowałem, że to światełko jest raczej słabe, albo tunel zbyt długi ;), ale ... nadziej umiera ostatnia :).
    Co do jego stanu, to wnętrza mówią o nim najlepiej. Najgorszym prognostykiem jest brak dachu, który nie zabezpiecza murów przed czynnikami atmosferycznymi.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...