Menu

piątek, 28 marca 2014

WOJANÓW - Pałac rodziny von Zedlitz. (GPS - 50.8752 / 15.8138)

 Mogłoby się wydawać skąd we wsi tak okazała rezydencja ? Może Wojanów nie jest zbyt znaną miejscowości, ale jego historia jest dość długa, bo pierwsze wzmianki na temat dóbr rycerskich pochodzą już z 1281 r.

 Pałac, który zamierzam Wam pokazać, to barokowa budowla z 1667 r. ale jej dzieje sięgają trochę wcześniej, bo już w 1603 r. Nickel von Zedlitz postawił w tym miejscu renesansowy dwór.
 Rodzina von Zedlitz nie cieszyła się nim jednak zbyt długo, ponieważ w 1643 r, został spalony przez Szwedów w czasie wojen trzydziestoletnich.
 Rodową rezydencję postanowił odbudować potomek Nickel'a, Christoph ale polecił wykorzystać pozostałe po spaleniu elementy wcześniejszej rezydencji.

 Na przestrzeni XVIII i XIX wieku pałac wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, co skutkowało też licznymi przebudowami i modernizacjami, ale na szczęście nie zmieniły one zasadniczo bryły, ale dodały sporo ciekawych elementów nie tylko w samym pałacu, ale i w jego otoczeniu.

 Po II W.Ś. pałac, jak większość tego typu obiektów został splądrowany, a następnie umieszczono w nim dyrekcję PGR.  Po likwidacji gospodarstwa stał opustoszały i popadał w coraz większą ruinę, aż do 1992 r. kiedy to zakupiła go włoska spółka, która częściowo zabezpieczyła go przed dalszą dewastacją.

 Niestety w 2002 r. Pałac uległ pożarowi i gdyby nie spółka "Pałac Wojanów", która zakupiła go w 2004 r. pewno nie byłoby teraz czym się pochwalić.
 Po przeprowadzeniu remontu oddano obiekt do użytku w 2007 r. i mieści się tu obecnie hotel, restauracja, bar, winiarnia, herbaciarnia i sale konferencyjne.
 Niestety wnętrz nie udało mi się zwiedzić, ale może kiedyś ... jak mój blog będzie bardziej rozpoznawalny i będę zapraszany w takie miejsca ;).

 Wjazd do posiadłości znajduje się od strony północnej.

 Wstęp na teren posiadłości jest ogólnodostępna więc ze zwiedzaniem nie ma problemów.


 Fontanna nadaje obiektowi dostojności.


 Piękny dwudzielny portal wejścia głównego z umieszczonymi tarczami herbowymi ... być może właścicieli.


 Obejdziemy sobie pałac na około.


 Od strony założenia parkowego znajduje się taras na którym można zjeść np. obiad.


 Zabudowania przylegające do pałacu też są odremontowane i dobrze utrzymane.
2 komentarze:

  1. Piękny pałac w Wojanowie aż miło patrzeć że wrócił do swojej świetności .Byłam tam i podziwiałam ten pałac na własne oczy ,piękne miejsce pełne uroku .Świetnie to obrazują Twoje zdjęcia Tomku ,naprawdę warto odwiedzić to miejsce .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też bardzo podoba się całe założenie pałacowo parko w Wojanowie. Niestety nie nie mam zdjęć parku (bardzo ładnego i zadbanego), ponieważ zbyt mocne słońce było i zdjęcia nie bardzo mi wyszły, a inna sprawa jest taka, że trochę czas mnie poganiał i nie było możliwości jakiejś kombinacji :).

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...