Menu

niedziela, 25 sierpnia 2013

WARMĄTOWICE/DUNINO/KRAJÓW - bitwa nad Kaczawą.

 W tych dniach mija 200 rocznica bitwy zwanej "Kaczawską" dlatego warto o tym wydarzeniu coś wspomnieć.
 Była to największa bitwa, która wydarzyła się w okolicach Legnicy i może nie miała wielkiego znaczenia dla całej kampanii, ale jej wymiar symboliczny był spory dla koalicji prusko-rosyjskiej, ponieważ po raz pierwszy pokonały one armię francuską.
 Miejscem bitwy nie były same Warmątowice (przez jakiś czas miejscem inscenizacji było Dunino), ale co roku odbywa się tu rekonstrukcja bitwy, w której udział bierze spora grupa pasjonatów. Krajów widnieje w tytule ze względu na siedzibę gen. Macdonalda, o której pisałem przy okazji wizyty w tej wsi.
 Na temat bitwy sporo napisano na różnych portalach, dlatego krótko tylko o liczbach i najważniejszych faktach.
 Do starcia doszło na przedmieściach Legnicy w okolicy wsi Warmątowice i Dunino 26.08.1813 r. dotychczas niepokonanej armii Francuskiej z koalicją antynapoleońską w postaci Rosji i Prus.
 W bitwie wzięło udział ok 102 tys. żołnierzy po stronie francuskiej, pod dowództwem gen. Macdonalda, a po stronie prusko-rosyjskiej ok. 114 tys. żołnierzy pod wodzą gen. Gebharda von Bluchera.
 Straty po stronie francuskiej, to 15 tys. rannych i wziętych do niewoli, a koalicja prusko-rosyjska straciła ok 4 tys. żołnierzy.
 Kilka zdjęć z inscenizacji, która odbyła się dwa lata temu przy młynie we wsi Dunino ... oczywiście nad Kaczawą.
 Najpierw miejsce, w którym odbyła się inscenizacja. Chociaż nie jest, to takie ważne, ponieważ odbywały się one w różnych miejscach, ale ważny jest sam fakt odbycia się jej. Trzeba przecież wszystko zorganizować zająć się całą logistyką, itd.

Stary Młyn - Dunino.


Tak odbyła się cała "zabawa" w którą zaangażowało się naprawdę sporo osób, a z roku na rok jest ich coraz więcej. W tym roku były ekipy m.in z Niemiec i Francjii.
We wsi Dunino ustawione jest mini muzeum poświęcone temu wydarzeniu, ponieważ Prusy przywiązywały do niego spore znaczenie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...