Menu

wtorek, 13 października 2015

STRUPINA - Kościół pw. Niepokalanego Serca N.M.P. (GPS - 51.3889 / 16.8108)

 Strupina, to niewielka wieś w powiecie trzebnickim, znajdująca się nieopodal oglądanych już przez nas Prusic. Do końca II W.Ś. miejscowość posiadała prawa miejskie, które utraciła w 1945 r. a powodem tego mógł być pożar zainicjowany prawdopodobnie przez wojska radzieckie.

 Właściwie jedynym ważnym zabytkiem (nie liczę kilku ciekawych zabudowań gospodarczych ocalałych po pożarze) jest tu świątynia wybudowana dla miejscowej społeczności ewangelickiej w latach ... no właśnie tu znów znalazłem rozbieżności. Najtrafniejszym będzie jeśli napiszę, że był to początek drugiej połowy XIX w.
 Ciężko też jednoznacznie przypisać styl w jakim został wybudowany kościół. Strzelistość konstrukcji przemawiałaby za neogotykiem, ale okrągłe wykończenie okien już do niego nie pasują, może neorenesansowy z elementami klasycyzmu i neogotyku ? 

 Oczywiście kościół znajdował się w Strupinie już dużo wcześniej, bo na początku XIV w. istniała tu murowana świątynia, która została wspomniana w dokumencie pisanym w 1369 r.
 Później wspominano ją jeszcze wielokrotnie, ale nie znane są jej losy.
prawdopodobnie strawił ją jeden z pożarów, które dość często nawiedzały miejscowość.

 Widok od strony północnej.  Tak wygląda od strony prezbiterium.

 Widok o zachodzie słońca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...