Menu

piątek, 23 maja 2014

KRZESZÓW - Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia N.M.P. - Wnętrze. (GPS - 50.7327 / 16.0684)

 No i jesteśmy we wnętrzu bazyliki krzeszowskiej. Na wstępie muszę przeprosić opiekunów sanktuarium, ponieważ przed wejście jest zakaz fotografowania, ale gdybym nie zrobił tych zdjęć, to chyba popełniłbym grzech zaniechania, bo jak można nie pokazać szerszej publiczności takich cudów.

 Co by nie napisać o tej świątyni, to i tak będzie to za mało, ponieważ urok tego miejsca naprawdę potrafi powalić najbardziej obojętne osoby, a przy tym czuć jest duchowość tego miejsca.

 Nie będę się zbytnio rozpisywał , ponieważ tak jak nadmieniłem, słowa nie są w stanie wyrazić tego co można tu zobaczyć na żywo i nie bez powodu sanktuarium to nazwane jest "perłą" Baroku.

 Wnętrze zdobione było przez sporą grupę znamienitych artystów barokowych, więc żeby choć trochę przybliżyć Wam ich prace, będę opisywał poszczególne zdjęcia.

 Widok na główną nawę kościoła nad której sklepieniem widać wspaniałe polichromie, których autorem jest Jerzy Neunhertz wnuk Michała Willamanna. Przedstawiają one sceny z życia zakonu i sceny biblijne.

 W nawie bocznej umieszczone są ołtarze.


 Polichromie na sklepieniu przy prezbiterium.

 To malowidło jest na sklepieniu prezbiterium.

 Ołtarz główny jest dziełem Piotra Brandla i przedstawia Wniebowzięcie N.M.P. a w jego centrum usytuowany jest niewielki, namalowany na drewnie obraz Maryi z Dzieciątkiem. Wg ustnych przekazów został on namalowany na początku XIII w i jest to najstarszy obraz Maryjny w Polsce.
 Widok w szacie Bożonarodzeniowej.

 Tak wygląda na codzień.

 To niewielki obraz otoczony kultem Maryjnym.
Trzeba jeszcze dodać, że obraz zaginął na jakiś czas podczas wojen husyckich.

 Widok w kierunku empory organowej.

 Barokowe organy wyróżniają się swoją budową i są jednym z największych i najpiękniejszych instrumentów na Śląsku.
Zostały one wybudowane w latach 1733-1736 przez Michała Englera, a rzeźby wykonał A. Dorazil.


 Pod emporą organową znajdują się pięknie zdobione konfesjonały, a cała ta część bazyliki jest oczywiście pięknie zdobiona polichromiami.

 Widok na ołtarz z amboną po lewej.

 Ambona, to również arcydzieło sztuki, a jej autorami są Antoni Stenzel i Joseph Lachel, który wykonał wszystkie rzeźby i płaskorzeźby umieszczone na niej.


 Jedna z kaplic pomocniczych.


 Widok na polichromie stropu nawy głównej.

 W tle sklepienie kaplicy pomocniczej i jej polichromie, a na pierwszym planie pięknie zdobione stalle.

 Stalle są to drewniane, bogato zdobione ławki dla księży lub zakonników umieszczone w pobliżu ołtarza.

4 komentarze:

 1. Byłam i widziałam i faktycznie obrazy robią ogromne wrażenie. Nie dziwię Ci się, że nie mogłeś się opanować przed robieniem zdjęć :) Galeria jest świetna i ładnie pokazuje piękno tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Jak wszedłem tam pierwszy raz, to aż mnie korciło, żeby popstrykać zdjęcia, a teraz cały obieket jest po remoncie i wygląda świetnie.

   Usuń
 2. Piękne.Szkoda że nie byłam .Ile kosztują bilety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest teren klasztoru i Sanktuarium Maryjnego, więc wejście jest darmowe. Jednak nie wszystkie obiekty są cały czas otwarte (np. kościół św Józefa), ale bazylika jest ogólnie dostępna i na pewno warta odwiedzenia.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...