Menu

wtorek, 24 września 2013

CHOCIANOWIEC - Zamek - ruina. (GPS - 51.3904 / 15.9460)

 Zamek w Chocianowcu po raz pierwszy wzmiankowano w 1286 r. Był to nie duży obiekt określany jako zamek myśliwski.
 Rozbudowano go w XV w. a modernizacje przeszedł jeszcze kilkakrotnie w wieku XVI, XVII (tu jest problem, bo niektóre źródła podają XVIII wiek)  i XIX. 
 Podczas pierwszej XVI-to wiecznej rozbudowy nadano mu obecny renesansowy charakter i "wygląd" jaki teraz widzimy ... oczywiście szczątkowo.
 Zamek został częściowo zniszczony podczas II W.Ś, ale nie na tyle żeby nie można było go wykorzystywać do różnych celów.
 Obiekt był użytkowany do 1955 r. i od tego czasu popada w ruinę. W kwietniu tego roku zawaliła się część zachodniej ściany. Niestety nie wiadomo, czy obiekt będzie odbudowany.

Wschodnia strona zamku jest słabo widoczna z powodu gęstej roślinności porastającej całą ruinę. Najlepiej widoczna jest strona zachodnia, ale tu z kolei zawaliła się ściana.
 Może spróbuję tu powrócić jesienią, albo zimą, gdy ruiny będą bardziej odsłonięte. Narazie dochodzi do tego wszystkiego mój problem z net'em, więc zobaczymy co da się zrobić. 

Strona północna.

A to wspomniana część zachodnia. Muszę przyznać, że oceniając po ruinie obiekt musiał robić kiedyś ogromne wrażenie, bo jeszcze do tej pory takie robi jego rozmiar.
1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...