Menu

czwartek, 4 lipca 2013

RZYMÓWKA - wieś, która jeszcze istnieje. (GPS - 51.1395 / 16.0233)

 Dlaczego taki tytuł ?
Jeszcze w latach 80'tych planowano wybudowanie zbiornika retencyjnego na Kaczawie w miejscu w którym obecnie znajduje się ta malownicza wieś. Ostatnimi czasy trochę temat przycichł, ale jeśli Legnica, Prochowice i okoliczne wsie mają być zabezpieczona przed powodzą, to prędzej, czy później temat musi powrócić.

 Do Rzymówki zaglądamy głównie dla renesansowego pałacu wybudowanego na początku XVII wieku, którego właścicielami byli prawdopodobnie Richthofen'owie.
Pałac był w połowie XVIII wieku przebudowany, a później kilkakrotnie modernizowany.
 Wejście główne do pałacu przyozdobione jest portalem wykonanym z piaskowca, nad którym umiejscowiono herb Richthofen'ów.

 Prawą stronę herbu zajmuje postać siedzącego starca z mieczem w prawej dłoni, a lewa część, to skrzydło ptaka ( w górnej części) i żuraw (w dolnej części) .

 Wewnątrz można zauważyć posadzkę, chyba również z piaskowca, która znajduje się tam pewno od ostatniego remontu, a może po niej chodzili jeszcze Richthofenowie ?


Nieopodal znajduje się studnia świętej Jadwigi, a nazwanej tak dlatego, ponieważ wg. ustnych przekazów czerpała z niej wodę żona Henryka Brodatego. Jest to oczywiście bardzo prawdopodobne, ponieważ Rzymówka leży na trasie z Legnicy (która była jedną z głównych siedzib pary książęcej) do Rokitnicy, o której już tu wspominałem, a są pisane ślady potwierdzające bytność książąt w tym zamku.

 Tuż obok można się natknąć na taką ciekawą kamienicę, która mi jakoś nie bardzo pasuje do wiejskiej zabudowy.


Opuszczając Rzymówkę spojrzymy jeszcze na rzekę Kaczawę, która może doprowadzić wieś do wymazania z map za sprawą planowanego zbiornika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...