Menu

piątek, 21 października 2016

GRYŻYCE - Dwór w powiecie wołowskim. (GPS - 51.4805 / 16.5143)

 Jak to często bywa, nie udało mi się za wiele znaleźć na temat historii tego obiektu, więc podzielę się tym co udało mi się wyłowić z netu.

 Dwór został wybudowany jako założenie barokowe w 1780 r. Oczywiście po pierwotnej formie pozostał tylko mansardowy dach, przypominający o jego barokowej świetności.

 Barok miał to do siebie, że obiekty stawiane w tym okresie były bogato zdobione, a na poniższym dworze raczej tego nie widać, więc należy przypuszczać, że gdzieś na przełomie XIX i XX wieku musiało dojść do jego przebudowy, o której niestety nikt nie wspomina.
 Patrząc na przylegającą do dworu modernistyczną oficynę, można przypuszczać, że w tym samym czasie doszło do modernizacji dworu, czyli początek XX w..

 Jest też wielce prawdopodobne, że zdobienia mogły zniknąć już po wojnie, kiedy to nie zawsze były pieniądze na odnawianie bogatych zdobień, więc dużo prościej było je zbić i wyrównać tynki.

 Widok od południa.

 Widok od strony zachodniej i fragment modernistycznej oficyny.

 Od północy dwór wygląda jeszcze skromniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...