Menu

wtorek, 4 marca 2014

PĄTNÓW - Pałac w powiecie legnickim. (GPS - 51.2315 / 16.0065)

 Na początku małe sprostowanie dla osób znających okolice Legnicy. Nie jest, to Pątnów położony na wschód od Stolicy powiatu, a na zachód. Pałac znajduje się w gminie Chojnów.

 Teraz kilka słów na temat pałacu, który był kiedyś swoistą perełką, teraz niestety popada w coraz większą ruinę, a to za sprawą ... samego właściciela.

 Zapytacie, jak to tak ? 

 Ano już odpowiadam. Udało mi się porozmawiać z jednym ze starszych mieszkańców wsi, który opowiedział mi ciekawą historię tego obiektu, a usłyszał ją z ust kobiety służącej u właściciela pałacu.
 Otóż gdy dowiedział się on o zbliżającym się froncie, doszedł do wniosku, że nie pozostawi swej własności wojskom radzieckim i ... wysadził go w powietrze.

 Pałac jest budowlą klasycystyczną z XVIII wieku, a wybudowano go na zamówienie Wolfganga Rothkircha und Trach. Pałac był przebudowywany w XIX wieku, ale nie zmienił on zasadniczo swego wyglądu.

 Naprawdę piękna budowla ze wspaniałym tympanonem w stylu greckim, niestety w totalnej ruinie od 1945 r. Jak go zniszczył sam właściciel, tak stoi do dnia dzisiejszego.

 Widok od strony parku ... południe.

Tu kilka zdjęć z bliska. Zrobiłem je latem dlatego nie za wiele widać, bo zieleń porasta obiekt bardzo mocno. Tak pałac prezentuje się od wschodu. Widok od północy.
 Od strony zachodnie najlepiej widać ogrom zniszczeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...