Menu

wtorek, 5 sierpnia 2014

BUKÓWEK - Kościół św. Trójcy - Sanktuarium Ekumeniczne. (GPS - 51.1269 / 16.5251)

 Ponieważ w Bukówku byliśmy dopiero co, a jest tu jeszcze jeden XIX w. kościół dlatego pokażę go, żeby o nim nie zapomnieć. Niestety taką mam pamięć ;).

 Kościół św. Trójcy został wybudowany dla środowiska ewangelickiego w drugiej połowie XIX w. Jak podają niektóre źródła dokładna data, to rok 1870, ale nie znalazłem niestety potwierdzenia tej daty.
 Świątynia swoją funkcję pełniła aż do 4.06.1946 r. kiedy to została odprawiona ostatnia msza w obrządku ewangelickim i od tego momentu nie było dobrego pomysłu na zagospodarowanie obiektu. W między czasie proponowano, żeby utworzyć tu salę sportową, a nawet chciano go rozebrać. Niestety obiekt niszczał, a jego wyposażenie zostało rozdzielone do innych kościołów.
 Przełom nastąpił w 1997 r. kiedy to lokalna społeczność postanowiła, że wyremontuje kościół i utworzy w nim kaplicę cmentarną. Prace remontowe zostały zakończone w 1999 r. A rok później został poświęcony
 Ważnym momentem dla współczesnego funkcjonowania świątyni było ustanowienie jej 16.12.2000 r. sanktuarium ekumenicznym dla społeczności ewangelickich, prawosławnych i polsko-katolickiej.

Widok od strony zachodniej. Zaraz za plecami mamy oglądany niedawno kościół św. Jerzego.

 Widok od strony prezbiterium.


Wieża usytuowana jest od strony południowej.


 Wnętrze kościoła jest bardzo skromne, a to z powodu przeniesienia jego wyposażenia do innych świątyń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...