Co do początków zamku, to jest tyle różnych hipotez, że nie wiadomo od której zacząć.
Jak podają niektóre źródła, pierwszy, drewniany gród powstał w tym miejscu ok. 1157 r, a jego budowniczym miał być Władysław II Wygnaniec i od tego momentu sprawa komplikuje się jeszcze bardziej jeśli chodzi o obiekt murowany.
Z tego co udało mi się doszukać, to pewnym jest, że wybudowano go pomiędzy rokiem 1300, a 1312.
Sprawa jest dlatego skomplikowana ponieważ w tamtych latach Wołów przechodził z pod panowania książąt głogowskich pod oleśnickich i jedne źródła podają, że budowniczym był Konrad I Głogowski, inne Henryk Głogowski, a jeszcze inne że Konrad I Oleśnicki.
Oprócz panowania na zamku książąt głogowskich, oleśnickich, panowali tu też książęta legniccy, legnicko-brzescy, ziembiccy, a na początku należał on do księstwa wrocławskiego. Przez krótki okres czasu Wołów był też samodzielnym księstwem.
Pewnym jest natomiast, to że zamek był wielokrotnie przebudowywany, stąd posiadł cechy barokowe, renesansowe, a miejscami nawet późnogotyckie.
Na początku XVIII w. został strawiony przez pożar, ale z jego odbudową nie czekany zbyt długo, ponieważ już w latach 1714-1725 przewrócono go miastu, chociaż drobne przeróbki i modernizacje trwały aż do wieku XX.
Obecnie w zamku znajdują się urzędy miasta i gminy Wołów.
Widok na zamek od strony północnej.
Południowo-wschodniej.
Południowo-zachodniej.
Przed zamkiem oczywiście nowoczesny "rycerz" przy swym "rumaku".
Tu już wchodzimy na dziedziniec. Brama wjazdowa od strony północnej.
Zamek ma kształt podkowy i dziedziniec jest otwarty od strony wschodniej.
To już brama wjazdowa od strony południowej, obecnej ulicy J.P.II.
Nad bramą kartusz herbowy z orłem piastowski..
Great article.
OdpowiedzUsuń