Menu

wtorek, 20 września 2016

MROWINY - Pałac rodziny von Adelsbach. (GPS - 50.9493 / 16.5244)

 Okazała rezydencja w Mrowinach była własnością sporej ilości wpływowych śląskich rodów, które przebudowywały i modernizowały ten piękny obiekt, ale to rodzina Adelsbach położyła pod niego podwaliny.

 Choć właściwie nie do końca, bo początki osadnictwa na tych terenach sięgają średniowiecza i to właśnie z tego okresu pochodził zamek rycerski otoczony fosą potocznie nazywany "zamkiem wodnym".

 Nie mniej jednak, to rodzina Adelsbach wzniosła tu renesansową rezydencję, która w późniejszym czasie była rozbudowywana i modernizowana m.in przez takie rody jak: von Tschrn, von Predel, von Wallenberg, von Schellendorf, a ostatnim właścicielem dóbr była rodzina von Kulmitz o której za chwilę napiszę trochę więcej.

 Pałac oczywiście w czasie przebudów otrzymywał charakter rezydencji barokowej, klasycystyczny, by ostatecznie otrzymać wygląd neorenesansowy.

 W roku 1868 posesję zakupił Karl von Kulmitz, któremu to zawdzięczamy obecny wygląd pałacu. Do realizacji swojego pomysłu na przebudowę zaprosił znanego berlińskiego architekta Hermana Fryderyka Waesemann'a, który był m.in autorem projektu czerwonego ratusza w Berlinie.

 Pałac został oddany do użytku w roku 1871, a w jego sąsiedztwie znajduje się spory, bo ponad 6,5 ha. park, który niestety jest w podobnym stanie co sama rezydencja.

 Obecnie pałac jest własnością prywatną i można go obejrzeć jedynie zza ogrodzenia.

Widok od strony południowej.

 Brama wjazdowa po prawej i pałac. Jak widać pałac jest sporych rozmiarów i może to jest powodem jego upadku.


 Balkon od strony południowej z ciekawą, rzadko spotykaną, kutą balustradą.


2 komentarze:

  1. Bardzo klimatyczny pałac. A ten pierwszy kadr, gdzie odbija sie w wodzie wraz z drzewami... efekt przepiękny! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. O taki kadr nie jest trudno, bo jadąc główną drogą widać pałac jak na dłoni ;).

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...