Menu

wtorek, 17 maja 2016

LISOWICE - Kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P. (GPS - 51.2878 / 16.3547)

 Lisowic jeszcze nie odwiedzaliśmy, ale i na nie przyszedł czas. Jest to naprawdę stara wieś założona przez cystersów, a początki jej sięgają drugiej połowy XII w. i była to wieś służebna dla klasztoru lubiąskiego.

 Świątynia, którą zobaczycie, to neogotycka budowla zaprojektowana przez znanego w Europie architekta Fredericha Stullera, twórcy wielu obiektów nie tylko sakralnych, ale i świeckich takich jak: Nowy Ratusz we Wrocławiu, Akademia Nauk w Budapeszcie, czy Synagoga w Berlinie, oraz wiele, wiele innych.

 Kościół został postawiony w 1855 r. ale nie był to pierwszy obiekt sakralny w tej wsi. Pierwsza świątynia powstała tu już w średniowieczu, a w 1520 r. została przejęta przez protestantów i to prawdopodobnie oni postawili tu obecny obiekt.

 Należy dodać, że niektóre źródła jako datę budowy podają drugą połowę XVIII w. nie mniej jednak przyjmując za pewnik zaprojektowanie świątyni przez Fredericha Stullera jest to raczej mało prawdopodobne ponieważ urodził się on w 1800 r. Tak więc przy takim rozumowaniu rok 1855 jako data budowy jest nie tylko prawdopodobna, ale i możliwa.

 Jeśli dobrze się przyjrzycie, to zauważycie, że wieża trochę różni się od nawy (sprawia wrażenie modernistycznej), a to dlatego że została dobudowana w latach 30'tych XX w.

 Pod koniec II W.Ś. świątynia została zdewastowana i splądrowana, ale budynek ocalał i został odremontowany i służy do tej pory społeczności katolickiej.2 komentarze:

  1. Ciekawa bryła i połączenie stylów. Pierwszy raz widzę gniazdo na kościele. Na którymś zdjęciu w pierwszym momencie myślałam, że to wieżyczka minaretu:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobre, ale i trafne porównanie. Na pierwszy rzut oka faktycznie może tak wyglądać :).

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...