Menu

piątek, 20 listopada 2015

MIEROSZÓW - Kościół pw. Michała Archanioła (GPS - 50.6680 / 16.1850)

 Mieroszów, to następna miejscowość, która jest mało znana, a ja chcę Wam pokazać, że warto czasem zboczyć z głównej drogi, żeby zobaczyć coś ciekawego.

 Jest to pięknie położone miasto u podnóża Sudetów Środkowych, którego historia sięga XII w. i było ważnym ośrodkiem ze strategicznego punktu widzenia, ponieważ leżało na szlakach kupieckich z Czech do Świdnicy, Kamiennej Góry i Krzeszowa.

 Na początek jeden z najstarszych obiektów w mieście, czyli kościół parafialny pw. Michała Archanioła.
 Pierwsza świątynia w mieście została wybudowana już w XIV w. i wspomniano ją w dokumencie pisanym w 1356 r.niestety została zniszczona podczas wojen husyckich.

 Kościół, który Wam pokarzę został odbudowana na podwalinach starego w trzeciej dekadzie XV w. Oczywiście był on trochę mnijszy, ponieważ ówczesna społeczność nie potrzebowała tak dużego obiektu. 
 Obecny kształt obiekt zawdzięcza licznym przebudową, do których dochodziło w latach 1590-1595, 1601-1603, oraz na początku XVIII w. w latach 1714-1717.
 Kościół był ponownie modernizowany w 1865 r. i remontowany na początku XX w.  po raz ostatni świątynię odnawiano w 1958 r.

 Wnętrze świątyni z jego renesansowym wyposażeniem niestety nie jest dostępne, ale można tam zajrzeć przez kratę. Szkoda tylko, że znajduje się ona w wejściu bocznym, ponieważ jak zobaczycie z tego miejsca nie widać ołtarza.

 Widok od strony wschodniej. Tylko od tej strony są zabudowania, więc następne zdjęciu będą pokazywały już cały obiekt.

 Strona południowa. To tu znajduje się wejście przez, które można zajrzeć do wnętrza.

 Wmurowana w fasadę południową renesansowa kapliczka. Prawdopodobnie jest to św. Józef.

 Widok od strony zachodniej.


 Jak widać kościół znajduje się na górce i rozlega się stąd piękny widok na okolicę.

 W miejscu, z którego robiłem to zdjęcie znajdował się jeszcze jeden, tym razem ewangelicki kościół, kościół. Niestety został on rozebrany, a na jego miejscu wybudowano cmentarz.


 Jak widać teren kościoła otoczony jest kamiennym murem. To wspomniane przeze mnie wnętrze ... zza krat :).

3 komentarze:

 1. Twój blog jest jednym z moich ulubionych, pozwoliłam sobie nominować go do Liebster Blog Award. Więcej informacji u mnie
  http://ameliastrips.blogspot.com/2015/11/nasza-pierwsza-nagroda.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Architektura ciekawa. Kościoły to jedyne budynki, które zachowują swój pierwotny wygląd. Każdy z nich jest zadbany i ma tyle ciekawych elementów, że turyści mają co oglądać. Notka przyda się podczas podróży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Chociaż trzeba przyznać, że czasem trochę się zmieniają, ale ogólnie dzięki budowlom sakralnym nasza architektura zabytkowa jest dużo bogatsza i ciekawa.
   Niektórzy narzekają, że księża za dużo kościołów przejęli (przed wojną część była ewangelicka), sporo poewnagelickich świątyń niszczeje, bo nie otrzymali ich katolicy, a ewangelicy nie chcieli.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...