Menu

sobota, 14 lutego 2015

WOJCIESZÓW - Pałac przy B. Chrobrego 251 - Wojcieszów Dolny. (GPS - 50.9717 / 15.9140)

 Pałac w Wojcieszowie Dolnym, to jeden z pięciu tego typu obiektów w tej malowniczej miejscowości.
 Jakiś czas temu pokazywałem Wam pałac rodziny von Bergmann, położony w Wojcieszowie Górnym, kolejnym obiektem jest pałac, którego początki nie są do końca potwierdzone, ale spróbuję podzielić się z Wami tym co udało mi się znaleźć na jego temat.

 Pierwszy, renesansowy dwór został postawiony w tym miejscu już w XVI w. ale niestety nic nie wiadomo o jego właścicielu.
 Pierwsza przebudowa doszła do skutku ok 100 lat później, gdy właścicielem obiektu został Georg von Reibnitz. Wówczas to obiekt o renesansowym kształci został przekształcony w budowlę o charakterze barokowym. 
 Na przestrzeni wieków pałac wielokrotnie przechodził modernizacje i zmieniał właścicieli (jednymi z nich była znana na Śląsku rodzina von Zedlitz), a w latach 1858-1860 podczas kolejnej przebudowy nadano mu obecny neogotycki kształt.

 Po drugiej wojnie światowej w pałacu ulokowano PGR, a kolejnym właścicielem została oświata. Szkoła mieściła się tu do lat 90'tych XX w.

 Obecnie obiekt jest własnością prywatną i ma się całkiem dobrze, ale dostęp do niego jest ograniczony, stąd zdjęcia zza ogrodzenia.

 Widok od strony wschodniej.

 Prawda, że wygląda dość ciekawie ?

 Przed pałacem znajduje się staw i niewielki, ale dobrze utrzymany park.1 komentarz:

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...