Menu

piątek, 6 lutego 2015

MIĘKINIA - Pałac w powiecie średzkim. (GPS - 51.1962 / 16.7381)

 Ostatnio pokazywałem Wam sporo kościołów, ale nie dlatego, że nie znalazłem już żadnego pałacu, czy innego zabytku. Po prostu kościołów jest najwięcej, ale to nie jedyne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska.

 Jednym z ciekawszych miejsc w regionie jest Miękinia. Obecnie wieś i siedziba gminy, ale już w XIII w. w tej okolicy uprawiano krzewy winorośli i z tym właśnie związana jest moja następna wycieczka.

 Folwark z centralnym punktem jakim jest pałac, został obecnie przystosowany dla potrzeb winnicy i winiarni. Można tam spróbować lokalnych wyrobów, kupić je, a także przejść szkolenie z uprawy,  itd.

 Zacznijmy jednak od początku.
 Pałac, trzeba przyznać wygląda obecnie dość skromnie jak na epokę baroku z której pochodzi, ale gdy został wybudowany (prawdopodobnie) w pierwszej połowie XVII w. mogło być zupełnie inaczej. 
 Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że założycielami całego folwarku byli Jezuici, którzy w tym czasie zajmowali dobra obejmujące swoim zasięgiem dzisiejszą Miękinię.
 Niestety podczas wojny trzydziestoletniej pałac został mocno zniszczony i wraz z folwarkiem zaczął popadać w ruinę.

 Dopiero pod koniec XVIII w. kiedy to Miękinię przejęły rodziny von Hoym i Von Maltzan odbudowano pałac wraz przylegającymi do niego zabudowaniami.
 Obecny wygląd obiekt otrzymał podczas przebudowy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX w. i prawdopodobnie wówczas nadano mu cechy bardziej klasycystyczne, a o barokowym pochodzeniu przypomina właściwie tylko mansardowy dach.

 Ostatni remont miał miejsce w 1977 r. kiedy to obiekty należały do PGR'ów, a od tamtego czasu co prawda folwark został przejęty przez prywatną osobę, która go odremontowała, ale sam pałac jest nieremontowany i trochę odstrasza swoim wyglądem.

 Obiektywnie muszę przyznać, że podczas mojej wizyty widziałem pracującą tam jakąś osobę, ale nie były to pracę, które mogłyby napawać optymizmem. Oczywiście chciałbym się mylić i mam nadzieję, że właściciel doceni potencjał pałacu i przywróci mu jego świetność.

 Jak już wspomniałem, Miękinia od dawien dawna była miejscem, gdzie wyrabiano wina, więc na początek spojrzenie na pałac przez pryzmat historii.

 Widok od strony południowej. Za plecami mamy wjazd główny na posesję.

 Widok na wejście główne, nad którym znajduje się tympanon dobudowany prawdopodobnie w czasie przebudowy z przełomu XIX i XX w.


 Widok od strony zabudowań folwarcznych, znajdujących się po stronie południowo-zachodniej.

 Przechodzimy w stronę założenia parkowego, które również jest w nienajepszym stanie.

 Widok od założenia parkowego.

 To już część folwarczna. Jej wygląd może napawać optymizmem i dobrze wróżyć całemu założeniu. Taką mam nadzieję oczywiście.

 Na koniec widok na pałac przez posadzone na terenie posesji krzewy winorośli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...