Menu

środa, 7 stycznia 2015

MYSŁAKOWICE - Pałac królewski. (GPS - 50.8447 / 15.7795)

 W Mysłakowicach byliśmy przy okazji zwiedzania kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale nie wspominałem nic o samej wsi, więc czas to nadrobić.

 Mysłakowice, to co prawda wieś, ale odwiedzając ją ciężko w to uwierzyć ponieważ zamieszkuję ją ponad 5 tys. osób, a powierzchnia to ok. 12,5 km 2. więc dość sporo.
 Położona jest w powiecie jeleniogórskim w tak zwanej "Dolinie Pałaców".

 Pierwsze wzmianki na temat posiadłości usytuowanej w Mysłakowicach pochodzi z końca XIV w. to jest z czasu, gdy zarządzali nią bracia von Kolberg.

 Obecny obiekt powstał jako barokowa budowla w połowie XVIII w. W tym okresie mysłakowickimi włościami zarządzała rodzina von Reibnitz i to na jej polecenie wzniesiono tam ich siedzibę.

 W 1816 r. na zlecenie hrabiego von Gneisenau obiekt zostaje przebudowany i zmodernizowany zyskując cechy budowli klasycystycznej. Autorem projektu został Karl Raabe i on sam nadzorował jego przebudowę. W czasie przebudowy pałac zyskuje na dostojności i wielkości, ponieważ dobudowano mu kilka pomieszczeń m.in. zmieniono kształt okien i dobudowano oranżerię.

 Rok 1831 okazuje się przełomowy nie tylko dla pałacu, ale i dla całych Mysłakowic, ponieważ ich piękno i walory turystyczne docenia król Pruski Fryderyk Wilhelm III i zakupuje pałac wraz z całą wsią.
 Już w następnym roku pałac przechodzi następną przebudowę, której głównym celem było dostosowanie wnętrz. Z tego okresu pochodzi też piękne założenie parkowe utworzone na zlecenie króla.

 Następna przebudowa doszła do skutku w 1840 r. na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV. Wówczas, to pałac uzyskał obecny neogotycki wygląd, którego nadaje mu m.in. pochodząca z tego okresu wieża.

 Po drugiej wojnie światowej obiekt miał sporo szczęścia, ponieważ praktycznie przez cały czas miał swojego gospodarza. Był siedzibą dyrekcji Lasów Państwowych, PGR'u, a obecnie mieści się w nim szkoła.

 Widok od strony południowej, gdzie znajduje się park i ufundowany przez Wilhelma III kościół. 


 Dobudowana w XIX w. neogotycki wieża w całej okazałości.
 Na koniec kilka zdjęć założonego przez Fryderyka Wilhelma III parku.
3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.karpacz.net/pano/palac-krolewski-w-myslakowicach/ <--- tutaj można obiekt zobaczyć z lotu ptaka, robi wrażenie, dobrze, że obecnie jest tam szkoła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację ... robi wrażenie. Zarówno obiekt jak i cała okolica.
   Fajana fotka :).

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...