Menu

piątek, 3 października 2014

LEGNICA - Kościół św. Trójcy - Historia.

 Kościół pw. św. Trójcy w Legnicy, to jeden z ostatnich o ile nie ostatni wybudowany przed wojną kościół w Legnicy.
 
Budowę jego rozpoczęto w 1904 r. ale plany związane z budową drugiej katolickiej świątyni w mieście sięgają już końca XIX w. Jedyny katolicki kościół jakim był kościół św. Jana okazał się być za mały i zbytnio oddalony od rozwijającego się w kierunku wschodnim miasta, a ówczesna społeczność katolicka liczyła ok. 10 tys. wiernych.

 W 1902 r. zlecono Alexisowi Langnerowi, architekcie z Wrocławia opracowanie projektu nowej świątyni. Ciekawostką jest to, że Langner był ewangelikiem, a kościół w Legnicy był katolicki i był chyba jego ostatnim w życiu projektem. Nie mniej jednak jest on autorem projektów kilkudziesięciu kościołów w całej obecnej Polsce.

 Świątynia została zaprojektowana i wybudowana w stylu neogotyckim, a jej konsekracja nastąpiła już w 1905 r. a uświetnił ją ówczesny biskup wrocławski Georg Koppa.
 Kościół do chwili obecnej pełni funkcje sakralne, a jego wygląd praktycznie nie uległ zmianie.

Kościół jest widoczny z dość dużej odległości, ponieważ po jego północno-zachodniej stronie dobudowana jest wysoka na 55 m. wieża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...