Obecna bryła kościoła pochodzi z lat 1597 - 1602, ale już po koniec wieku XIV w tym miejscy usytuowany był kościół gotycki, na którego podbudowie umieszczono obecną świątynię.
Kościół jest nie tylko ciekawy architektonicznie (co zobaczycie na zdjęciach), ponieważ został wykonany w duchu manieryzmu, czyli odłamie renesansu, ale i jego położenie na wyspie daje mu sporo uroku.
Należy jeszcze dodać, że jest to jedyny na dolnym śląsku kościół manierystyczny wybudowany na podwalinach gotyckiej świątyni.
Dodam tylko, że sam manieryzm nie był jakimś znaczącym okresem w sztuce, a raczej nurtem zaistniałym w renesansie w niektórych krajach, głównie we Włoszech.
Remont i przebudowa kościoła podyktowane były potrzebą przystosowania jego na potrzeby społeczności ewangelickiej, a fundatorem była prawdopodobnie rodzina Hanniwaldtów.
Świątyni kilkakrotnie remontowano i restaurowano, m.in pod koniec wieku XIX, na początku XX, w latach 60'tych i 70'tych XX w.
Widok od strony wschodniej.
Widok od strony północnej.
Tu widać z fragmentem rzeki Żórawki.
Do wnętrza prowadzi kilka wejść i dwa usytuowane są od strony północnej. Jedno z ciekawym portale.
Portal z bliska.
Strona południowa.
Wejście umieszczone u podstawy wieży.
Kruchta od strony południowej i następny portal.
Możliwe, że kartusz herbowy należy do rodziny Hanniwaldt.
Kilka dni temu oglądałam ten kościół przejeżdżając przez Żurawinę. Chcąc się czegoś o nim dowiedzieć, zajrzałam oczywiście do Ciebie... a tu nic :-) A dziś patrzę - jest :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :-)
Tak sobie właśnie pomyślałem, że trzeba coś napisać o tym kościele, bo może ktoś szukać informacji ;):D.
UsuńTak poważnie, to fotografowałem go chyba ze dwa lata temu, ale czekał na swoją kolej jak wiele innych obiektów. Jak widać doczekał się ;).
Ciekawa architektura, szkoda, że elewacja ulega zniszczeniu.
OdpowiedzUsuńChciałbym wyrazić uznanie dla całego bloga - fantastyczne zdjęcia, treść nie przeładowana szczegółami historycznymi, precyzyjne dane o położeniu itd. Duże wrażenie zrobiły na mnie fotografie płaskorzeźb i tablic w języku niemieckim na fasadach kościołów jak również same kościoły pod względem architektonicznym. Szkoda tylko tych poewangielich, które nie miały tyle szczęścia co "nasze". To kolejny napotkany przeze mnie wspaniały blog prowadzony przez pasjonata ale dlaczego nasze państwo nie zajmuje się centralnie dokumentacją zabytków? (podobnie zresztą jak ich właściwą ochroną).
OdpowiedzUsuń