Menu

wtorek, 12 lipca 2016

PIOTROWICE - Kościół pw. Narodzenia N.M.P. (GPS - 51.0575 / 16.1392)

 Kościół pw. Narodzenia N.M.P. w Piotrowicach był pierwotnie gotycką budowlą, której początki sięgają przełomu XIII i XIV w.

 Patronami pierwotnej świątyni byli apostołowie Piotr i Paweł, a obecną patronkę nadano kościołowi prawdopodobnie podczas XX'to wiecznego remontu, dzięki któremu możemy oglądać świątynię w tak dobrym stanie.

 W 1612 r. doszło do gruntownej przebudowy, dzięki której gotyckiemu kościołowi nadano  renesansowy wygląd.

 W 1812 r. kościół został zniszczony (niestety nie znam tego przyczyny) i odbudowano go dopiero w latach 1959-1961.

 Widok od strony północnej. Widok zza ogrodzenia na teren cmentarny, gdzie znajduje się również cmentarz.

2 komentarze:

 1. Natrafilam tu przypadkiem. Idealne kadry. Piotrowice... to niedaleko mojej rodzinnej wsi :) Obecnie mieszkam w Lubinie. Tu również jest wiele pięknych miejsc. Widze 2 wspisy z Lubina o tematyce kościelnej, ale interesujących miejsc jest o wiele, wiele więcej. Pozdrawiam i zapraszam do mnie. Będę podglądać!

  uwiecznij-chwile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście zgadzam się i zapewniam, że Lubin jeszcze będzie. Staram się pokazywać stopniowo duże miasta, które mają o wiele większy zasób zabytków niż małe miejscowości, a i one powinny zaistnieć na moim blogu.
   W sumie dużo łatwiej znaleźć coś na temat historii Lubina niż wspomnianych Piotrowic, więc to takie miejsca są dla mnie priorytetem, a w kolejce czekają Lubin, Głogów, Oleśnica, Bolesławiec, Lubań, Świdnica, czy Zgorzelca którego jeszcze w ogóle nie wspomniałem, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...