Menu

piątek, 15 kwietnia 2016

BRZEZINA - Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. (GPS - 51.2023 / 16.8335)

 Brzezina jest już znana tym, którzy częściej zaglądają na mojego bloga, a to za sprawą pięknego pałacu rodziny von Heerman.

 O pałacu już pisałem, więc nie będę się powtarzał, ale we wsi jest jeszcze ciekawy kościół, który teraz chcę Wam przedstawić.

 Na pierwszy rzut oka wygląda jakby składał się z kilku różnych obiektów i po troszę tak jest, gdyż był budowany etapami, a właściwie dobudowywano do niego następne fragmenty, do było spowodowane potrzebami lokalnego środowiska katolickiego.

 Po raz pierwszy kościół we wsi wzmiankowano w 1335 r. była to niewielka murowana świątynia, o której niestety niewiele więcej wiadomo. Możliwe, że pozostałości po niej możemy oglądać w obecnej budowli.
 W XV w. wybudowano prezbiterium stojące po dziś dzień ( to ten wyższy fragment po prawej na pierwszym zdjęciu).
 Nawa kościoła wykonana w konstrukcji szachulcowej, to już dzieło XVII w. budowniczych, a niewielka wieża (może raczej dzwonnica) została dobudowana w 1707 r.

 Świątynia została odrestaurowana w XIX w. a w latach 1971-75 poddano gruntownej renowacji.

 Widok od strony południowej.


 XV wieczne prezbiterium.

 To już widok od strony dzwonnicy.
4 komentarze:

 1. Świetnie, że zająłeś się Tomku takim właśnie tematem, gdyż nie wszyscy z nas znają do końca ten region naszej polskiej ziemi. Ja na przykład byłam zaledwie dwa razy w Dąbrowie Górniczej, trzy razy w Krakowie i raz w Górach Świętokrzyskich. Tak naprawdę prawie nie znam południowej Polski. Dlatego też chętnie będę odwiedzała Twojego bloga, by zobaczyć, co się tam interesującego pojawi. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie taki temat jest najbliższy mojemu sercu ... tu mieszkam. :)
   Dolny Śląsk, to prawdziwa skarbnica zabytków i pewno dlatego większość z nich jest zaniedbana (nie piszę tu o obiektach sakralnych , bo te są wyjątkiem) i przydałoby się zainteresowanie konserwatora, no ale ...
   W sumie bloga założyłem dlatego, żeby pokazać Polakom, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zobaczyć coś ciekawego.

   Usuń
 2. Bardzo lubię zaglądać do twojego bloga. Świetny blog, prowadzony z pasją. To widać i po zdjęciach, i po tekstach... Świetna robota!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że to pisze osoba, która sama robi świetne zdjęcia (też lubię zaglądnąć na Twoje blogi).
   Pozdrawiam.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...