Menu

piątek, 16 stycznia 2015

GRANOWICE - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. (GPS - 51.0775 / 16.3510)

  Pierwszy kościół we wsi był budowlą drewnianą i został wzmiankowany w dokumencie pisanym w 1315 r. czyli jego początki na pewno sięgają wcześniejszego okresu. Niestety nie wiadomo nic na jego temat, poza tym że istniał.

 Obecna świątynia, to obiekt późnogotycki wymurowany z kamienia łamanego, co dobrze widać na niektórych moich zdjęcia, a pochodzenie jego datuje się na początek wieku XVI.

 Kościół był dwukrotnie restaurowany. Po raz pierwszy w XIX w. Następny remont, to już połowa wieku XX, a konkretnie rok 1961.

 Wyposażenie kościoła w większości jest barokowe i pochodzi z XVIII w. ale zdarzają się też elementy gotyckie jak nap. sakramentarium, czyli coś w rodzaju tabernakulum. 

 Widok od strony wschodniej.

 Wieża usytuowana jest po stronie południowej kościoła.

 Strona zachodnia świątyni.

 Na tym zdjęciu dobrze widać, że kościół jest budowlą wielobryłową.


 Po stronie zachodniej od wieży usytuowany jest kamienny krzyż, a za nim dobrze widać odsłonięte mury z kamienia łupanego.

 Tablica nagrobna umieszczona na elewacji kościoła.

2 komentarze:

 1. Szanowny autorze, pozwolę sobie na pytanie co prawda nie o kościół z wpisu, ale o Legnicę z której pochodzisz :-) Chciałbym wybrać się tam turystycznie-interesuje mnie wieża kościoła mariackiego i mauzoleum Piastów. Zdjęcia tego drugiego zauważyłem na blogu, niestety z adnotacją "przez kratę". W ogóle nie da się go zwiedzać, czy w określonych porach/dniach, albo trzeba zwrócić się do określonej osoby? Z kolei o wieży ogólnie wiem, że została udostępniona. Pytanie tylko czy dotyczy to także okresu zimowego?
  Pozdrawiam, paul86, Forum Polskich Wieżowców

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwoliłem sobie odpowiedzieć na Forum Polskich Wieżowców.

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...