Menu

piątek, 29 listopada 2013

TWARDOCICE - Jeden z najstarszych kościołów ewangelickich na Dolnym Śląsku.. (GPS - 51.0969 / 15.7757)

 Twardocice, to wieś która wspominana była już w 1206 r. więc jej historia jest nader bujna, a dotyczyła głownie ewangelickiego kościoła tu umiejscowionego.
 Jest to jeden z najstarszych kościołów wybudowany jako ewangelicki i służący tylko ewangelikom na Dolnym Śląsku. Wiadomo, że wcześniejsze kościoły tego wyznania były, to świątynie katolickie, ale przejmowane przez ewangelików.
 Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1448 r. i ciągną się aż do 1609 r roku gdy spłonął. Został on prawie niezwłocznie odbudowany, a od 1524 r. służył jako tzw. kościół ucieczkowy dla ewangelików z księstwa jaworskiego, ponieważ nie wolno im było wybudować świątyni na swoim terenie.
 W 1726 r. po kolejnej przebudowie kościół otrzymał wspaniałą wieżę, ale stan ten nie trwał zbyt długo ponieważ jeszcze w tym samym roku kościół płonął i został mocno zniszczony. Odbudowano go jednak i jego wygląd można podziwiać po dzień dzisiejszy, jednak jego stan woła o pomstę do nieba.
 Lata świetności minęły wraz z zakończeniem się II W.Ś. kiedy to świątynia zaczęła podupadać i w 1975 rozebrano jej dach. O rozmiarze obiektu niech świadczy fakt, że posiadał on ponad 2400 samych miejsc siedzących nie  licząc stojących.

Widok od strony wsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...