Menu

czwartek, 25 grudnia 2014

BIELANY WROCŁAWSKIE - Kościół pw. Andrzeja Apostoła. (GPS - 51.0397 / 16.9686)

 Co prawda pierwsza pisana wzmianka na temat bielańskiego kościoła pochodzi z 1357 r. nie mniej jednak sama budowla powstała pod koniec XIII w.

 Kościół jest wybudowany w stylu gotyckim, który mimo kilku modernizacji i remontów został zachowany do dnia dzisiejszego. Jednak jego wyposażenie, to już w większości styl barokowy.

 W 1632 r. kościół zostaje przejęty przez Luteran, ale pozostaje pod ich zarządem tylko do 1654 r. kiedy to na mocy pokoju westfalskiego powraca w ręce katolików.

 Podczas XVI wiecznego remontu do kościoła dobudowana zostaje niewielka wieża, na której umieszczono trzy dzwony, z których do czasów współczesnych dotrwał tylko jeden.

 Największa modernizacja, czy remont miała miejsce na początku XVIII w. kiedy to konieczne było przeprowadzenie zabezpieczeń stropu, który był mocno spękany i groził zawaleniem.

 Widok od strony północnej.

Od północnej strony widać dobudowane w XVII w. kaplicę i zakrystię, które nie bardzo pasują do surowej bryły gotyku.


 Przechodzimy na stronę południową.


  Z tego samego okresu co zakrystia pochodzi dobudowany po stronie południowej przedsionek.


 Wejście do przedsionka.

 Herby budowniczego przedsionka Hansa Uthmann'a.  Na fasadzie kościoła po stronie południowej znajduje się całopostaciowa tablica nagrobna. 

2 komentarze:

  1. Mi w zwiedzaniu miasta bardzo pomogła wypożyczalnia samochodów. Wrocław to piękne, duże miasto, jest co zobaczyć :) polecam wszystkim, którzy szukają fajnego urlopowego kierunku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, ale Wrocław jest na tyle rozreklamowany i popularny, że nie potrzebuje moich zdjęć. Mój blog jest dla miejscowości, które rzadko goszczą w folderach reklamowych. Nie mniej jednak jest to piękne i warte zwiedzenia miasto.

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...