Menu

poniedziałek, 31 października 2016

LUBAŃ - Fortyfikacje miejskie.

 Budowę fortyfikacji miejskich dla miasta Lubania rozpoczęto na początku XIV w. 

 Początkowo był, to jeden pierścień murów obronnych wysokimi na 8 m. i szerokimi na 2.5 m. wzmocnionych 17 basztami.

 Jak widać już ten jeden pierścień murów stanowił potężne umocnienie, a na przełomie XIV i XV w. dobudowano drugi, trochę mniejszy pierścień. 
 Miał on 3.5 m wysokości i 1 m grubości. Posiadał również 15 baszt wzmacniających linię obrony.

 Do tak strzeżonego miasta można było się dostać przez cztery bramy miejskie, które były osłaniane przez wieże , a dwie z nich, Bracka i Nowogrocka dodatkowo były osłonięte barbakanem. 

 Większość fortyfikacji zostało rozebranych w czasie XIX w. rozbudowy miasta, ale na szczęście przetrwały dość spore fragmenty murów i najważniejsza z wież, wieża bramy Brackiej, która strzegła nie tylko dostępu do miasta, ale i pobliskiego klasztor.

 Widok na fragment muru od ulicy Podwale. Północna część Śródmieścia.




 W głębi pokazywany już przeze mnie kościół Św. Trójcy.

 W tym miejscu usytuowane było miejskie więzienie wybudowane pod koniec XVI w.

 Fragment murów więziennych.

 Jedna z furt.



 Dochodzimy do najokazalszego punktu fortyfikacji, czyli wieży bramy Brackiej, która ze względu na swoją wysokość (ok 45 m.) stanowiła również punkt obserwacyjny, a w jej dolnej części znajdowało się więzienie.

 Wieża bramy brackiej ze względu na swoje rozmiary mogła również stanowić samodzielny punkt oporu, gdyż znajdowała się tu również zbrojownia.



wtorek, 25 października 2016

MORAWA - Pałac rodziny von Kramst. (GPS - 50.9659 / 16.3957)

 Wieś Morawa opisana została w dokumentach już pod koniec XIV jako własność zakonu Benedyktynów.
 To właśnie ten zakon pod koniec XVIII w. wybudował tu pierwszy pałac, który był swego rodzaju ośrodkiem wypoczynkowym dla zakonników.

 W 1864 r. ośrodek wraz z przyległymi terenami został wykupiony przez rodziny von Kramst, która postanowiła wybudować tu nowoczesny pałac spełniających ich wymagania.

 W 1923 r. po śmierci ostatniej dziedziczki rodu, Marii von Kramst rezydencję odziedziczył jej daleki krewny Hans von Wietersheim.
 Rodzina ta zarządzała posiadłością aż do stycznia 1945 r.

 Po zakończeniu wojny pałac został przejęty przez P.G.R. który umiejscowił tu swoje biura, oraz szkołę, a w okresie wakacyjnym organizowano tu kolonię dla pracowników gospodarstwa.

 Po likwidacji  PGR'u obiekt przez pewien czas stał opustoszały, ale na szczęście przypomnieli sobie o nim potomkowie byłych właścicieli, którzy utworzyli tu przedszkole, a następnie dom spotkań polsko-niemieckich.

 Obecnie rezydencja wymaga niewielkiego remontu, ale ogólnie prezentuje się naprawdę dobrze, a sporo uroku dodaje jej położenie przy parku, w którym znajduje się jeziorko.

   Widok od strony południowej.



 U podstawy wieży znajduje się wejście główne do obiektu.



 Wspomniane wcześniej wejście główne.

 Widok od strony północnej.


 Kilka ujęć z wnętrza. Niestety jak wspomniałem wcześniej znajduje się tu przedszkole, więc nie bardzo miałem możliwość lepszego obfotografowania obiektu.


 W parku od strony południowej znajduje się kartusz z wizerunkiem orła, prawdopodobnie piastowskiego.

 Park przypałacowy.




piątek, 21 października 2016

GRYŻYCE - Dwór w powiecie wołowskim. (GPS - 51.4805 / 16.5143)

 Jak to często bywa, nie udało mi się za wiele znaleźć na temat historii tego obiektu, więc podzielę się tym co udało mi się wyłowić z netu.

 Dwór został wybudowany jako założenie barokowe w 1780 r. Oczywiście po pierwotnej formie pozostał tylko mansardowy dach, przypominający o jego barokowej świetności.

 Barok miał to do siebie, że obiekty stawiane w tym okresie były bogato zdobione, a na poniższym dworze raczej tego nie widać, więc należy przypuszczać, że gdzieś na przełomie XIX i XX wieku musiało dojść do jego przebudowy, o której niestety nikt nie wspomina.
 Patrząc na przylegającą do dworu modernistyczną oficynę, można przypuszczać, że w tym samym czasie doszło do modernizacji dworu, czyli początek XX w..

 Jest też wielce prawdopodobne, że zdobienia mogły zniknąć już po wojnie, kiedy to nie zawsze były pieniądze na odnawianie bogatych zdobień, więc dużo prościej było je zbić i wyrównać tynki.

 Widok od południa.

 Widok od strony zachodniej i fragment modernistycznej oficyny.

 Od północy dwór wygląda jeszcze skromniej.

piątek, 14 października 2016

JABŁÓW - Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. (GPS - 50.7867 / 16.1651)

 Jabłów, to niewielka wieś nieopodal Boguszowa Gorc, w której można zobaczyć ciekawy kościół i to właśnie jego chcę Wam dzisiaj pokazać.

 Niestety właściwie tylko pokazać, bo nie udało mi się znaleźć w opisach zbyt wiele na temat jego historii.

 Wiadomym tylko jest, że świątynia została wybudowana w drugiej połowie XVI w. jako budowla z przełomu stylów gotyckiego i renesansowego dlatego występuje tu pewna mieszanka tych epok.

 Możliwe jest też, że w tym miejscu mogła być usytuowana wcześniej, typowo gotycka świątynia, jednak nie ma żadnych oficjalnych danych na jej temat.

 W XIX w. kościół został przebudowany i nadano mu wówczas charakter budowli neogotyckiej.

 Obecnie parafia jest filią kościoła w Boguszowie Gorcach.

 Widok od strony wschodniej.






 Tablica nagrobna umieszczona na fasadzie kościoła.

wtorek, 11 października 2016

LUBIN - Kaplica zamkowa. (GPS - 51.3963 / 16.2079)

 Właściwie, to nie wiem jak rozpocząć opis tego obiektu, ponieważ jest to tylko pozostałość po zamku, który tu stał do końca wojny i po pożodze nie został już odbudowany.

 Do czasów współczesnych zachowała się jedynie kaplica zamkowa, której początki sięgają 1349 r. czyli okresu gdy powstało całe założenie zamkowe.

 Ta gotycka budowla również nie miała szczęścia, ponieważ w 1641 r. została strawiona przez pożar, a jej odbudowa trwała aż do 1663 r.

 Podczas pożaru zamku ucierpiała również świątynia, ale na szczęście nie została rozebrana, a doczekała lepszych dla niej czasów, czyli lat 70'tych, kiedy to postanowiono o jej odbudowie.

 Obecnie nie pełni już funkcji sakralnej, a umiejscowiono tu Galerię Sztuki.

 Widok od strony zachodniej.

 Tu z fragmentem muru obronnego po lewej stronie.

 Wejście główne znajdujące się od strony północnej.

 Ciekawe jest to, że wejście boczne, od strony wschodniej jest bardziej zdobione niż wejście główne, a znajduje się tu ciekawy, gotycki portal wykonany z piaskowca.

 To wspomniany wcześniej portal z bliska.

sobota, 1 października 2016

KAMIENNA GÓRA - Spacer po mieście.

Dawno nie zabierałem Was na spacer po mieście, a uważam, że spora część miejscowości na D.Ś. może się pochwalić swoją zabudową, więc spróbuję trochę nadrobić zaległości.

 Ostatnio jeden z czytelników wspomniał o zbyt ciemnych zdjęciach, więc pokombinowałem trochę kontrastem i mam nadzieję, że teraz nie będą z kolei za jasne dla użytkowników z monitorami LED'owymi.

 Kamienną Górę i jej historię już pokrótce opisywała, więc to sobie odpuszczę. Podczas wycieczki ominiemy też Rynek, który pokazywałem osobno.

Muszę przyznać, że jak na swoją wielkość, zabudowa jest tu całkiem okazała.

 Pozdrawiam i życzę miłego oglądania.





 Budynek ZUS.















okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...