Menu

piątek, 2 grudnia 2016

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE - Zamek rodziny von Zedlitz. (GPS - 50.9376 / 16.4574)

 Piotrowice Świdnickie, to niewielka wieś położona nieopodal Żarowa w powiecie świdnickim, a obiekt który chcę Wam pokazać, to renesansowy dwór obronny położony w północno wschodniej części wsi.

 No właśnie, zamek, pałac, czy dwór ?

 Właściwie, trudno to czasem określić i nawet oficjalne informacje różnią się w tej kwestii. Oczywiście nie dotyczy, to tylko tego konkretnego obiektu, ale ogólnie.

  Zamek (dwór) obronny otoczony fosą, został wybudowany w latach 1568 - 1591 na zamówienie rodziny von Zedlitz i to oni byli jego pierwszymi użytkownikami.

  W 1622 r. prawdopodobnym właścicielem obiektu została równie znana na Śląsku rodzina von Nostitz, która w tym że roku kupiła centralną posiadłość rodu von Zedlitz mieszczącą się w Łażanach, a której częścią składową były Piotrowice.

 Zamek został mocno uszkodzony i splądrowany podczas trwania wojny 30-to letniej i to właśnie one były powodem remontu do jakiego doszło pod koniec XVII w.

 Wiek XIX przyniósł powrót świetności zamkowi i pobliskiej wsi, która za sprawą ówczesnego zarządcy miała nawet swój szpital, ponieważ właściciel spore sumy łożył na cele charytatywne.

 Druga połowa XIX w. to przede wszystkim zmiana właściciela, a jego koniec to kolejna przebudowa, której efekty możemy oglądać do czasów współczesnych, ponieważ dobudowano wówczas wieże i pokryto je blachą.

 Koniec II W.Ś. skutkował uszkodzeniami zamku, a sam obiekt przejął Jaroszowski Zakład Materiałów Ogniotrwałych. W latach 60-tych XX w. właścicielem posiadłości został PGR.

 Po likwidacji PGR obiekt zaczął popadać w ruinę i brakowało koncepcji na jego zagospodarowanie, a nieliczne próby jego zabezpieczenia nie na wiele się zdały.
 Niestety następne lata przyniosły jeszcze większą dewastację i kradzieże, a największą stratą było "zniknięcie" renesansowego portalu wejścia głównego.

 Obecnie zamek jest własnością prywatną i muszą przyznać, że prognozy są coraz lepsze, ponieważ widać efekt troski właściciela o obiekt. Niestety wejście na teren jest zamknięte i dlatego brak mi zdjęć od strony wejścia głównego, gdzie znajduje się kamienny most.

Widok od strony wschodniej.

 Strona południowa.


 Fasada wschodnia, do której jak wspomniałem brak jest dostępu.


 Widok od strony północnej na zamek, a po lewej widać kamienny most i fragment XVIII w. spichlerza.

 To spichlerz i pozostałość po folwarku.4 komentarze:

 1. Ciekawy obiekt i ten most kamienny świetny. Ale rzeczywiście trudno określić, czy to zamek, pałac czy dwór? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet oficjalne źródła nie są zgodne, bo część podaje, że to jest dwór obronny, a inne, że zamek, więc co my tam ... malutcy ;).

   Usuń
 2. mam nadzieję, że tylko położenie zamku zostało błędnie podane...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Miejscowość, współrzędne, rejon ?
   Może jakiś konkretniejsze uwagi ?

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...