Menu

wtorek, 27 października 2015

UNISŁAW ŚLĄSKI - Kościół po ewangelicki. (GSP - 50.7133 / 16.2488)

 Kościół został wybudowany prawdopodobnie w 1742 r. chociaż niektóre źródła podają, że tego roku miała miejsce jego przebudowa, a faktyczny rok powstania to rok 1659. Jeszcze inne podają rok 1792, więc wybieram datę pośrednią i najczęściej podawaną.

 Jakby jednak nie liczyć świątynia powstała w epoce baroku i tak ją można przyporządkować. Nie mniej jednak nie w całości, ponieważ wieża jest dużo późniejszą konstrukcją, bo dobudowano ją pod koniec XIX w. Konkretnie podczas ostatniej przebudowy w 1888 r.

 Kościół służył swoim wiernym do zakończenia II W.Ś. kiedy to został opuszczony i zaczął podupadać, a gdy na początku XXI w. zawalił się dach osłabiony pożarem z przełomu lat 60 i 70 XX w. erozja zaczęła postępować jeszcze prędzej, by doprowadzić ją do obecnego agonalnego kształtu.

 Jak widać na zdjęciach w najlepszym stanie jest wieża (pewno jest to zasługa jej "młodego" wieku w stosunku do całości), ale pozostała część, to już właściwie wspomnienie. Brak dachu doprowadził do zawalenia się części murów, a to co pozostało też nie prezentuje się najlepiej.

 Widok od strony zachodniej. 

 Strona północna, od której można by powiedzieć nie ma tragedii.

 Widać jeszcze zarys nawy głównej.

 Patrząc na samą wieżę nie było by najgorzej, ale ... Tak prezentuje się kościół od strony południowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...