Menu

wtorek, 19 maja 2015

BRODÓW - Pałac rodziny von Haugwitz (GPS - 51.5094 / 16.2812)

 Po kilku ciekawych zabytkach, powracamy do rzeczywistości. Pałac w Brodowie, a właściwie resztki, które pozostały po latach jego świetności jest przykładem braku zainteresowania zabytkami w naszym województwie. Pewno powodem tego jest ogromna ilość tego typu obiektów, ale czy nie można pomyśleć choćby nad ich zabezpieczeniem przed dalszą dewastacją ?

 Obraz nędzy i rozpaczy, bo tak krótko można podsumować wygląd tego XVII wiecznego obiektu.

  Pierwsze wzmianki na temat dworu wybudowanego w tej miejscowości pochodzą z końca XVI w. kiedy okolicą zarządzała rodzina von Stosch.
 Pałac został tu postawiony trochę później, bo w XVII w. a jego pomysłodawcom był prawdopodobnie Gottfried von Haugwitz, który wówczas był właścicielem okolicznych dóbr.

 Pałac, którego pozostałości możemy oglądać obecnie, to XIX w. przebudowa postawionego w XVII w. obiektu. Inicjatorami ostatniej przebudowy byli prawdopodobnie Teichmann'owie i to oni zarządzali obiektem do końca wojny.

 Niestety nie wiadomo co działo się z pałacem po II W.Ś. i kto doprowadził go do takiego stanu.

Widok od strony wschodniej.


 Jak widać na zdjęciach pozostał jedyni skorupa i co najgorsze niewielkie są szanse na przywrócenie obiektu do stanu używalności.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...