Menu

piątek, 9 maja 2014

BUSZKOWICE - Wiatrak - Koźlak. (GPS - 51.4697 / 16.4447)

 Buszkowice, to wieś w powiecie Lubińskim, założona już w połowie XIII w.

 Obecnie jej najcenniejszym zabytkiem jest wybudowany na początku XIX w. (1812 r.) Wiatrak - Koźlak.

Koźlak jest, to wiatrak, który nie ma stałej i mocnej podmurówki tak jak PALTRAK, czy WIATRAK HOLENDERSKI, a trzon jego konstrukcji stanowi oś pionowa na której można go obracać wokół w celu jak najlepszego ustawienia pod wiatr.

 Koźlak w Buszkowicach jest bardzo dobrze utrzymany i po gruntownym remoncie, a to zasługa Sołtysa wsi p. Jana Śliwy, który zabezpieczył zdewastowany obiekt i udało mu się pozyskać pieniądze na jego renowację. 
 Miałem przyjemność porozmawiać z panem Janem i muszę przyznać, że takich ludzi potrzeba nam więcej, niestety klonowanie jest jeszcze w powijakach, więc wypada życzyć mu jak najdłuższego życia.

 Wiatrak znajduje się na skraju wsi po południowej stronie. Mimo, że nie widać go od drogi, dojazd do niego jest oznakowany, więc ze znalezieniem jego nie ma problemów.

 Koźlaka można poznać po dyszlu, który służył do ustawiania wiatraka.

 Niestety brak jest jeszcze skrzydeł, ale pan Jan mówił, że zabiega o pieniądze na nie, a widząc jego zaangażowanie jestem pewien, że za niedługo wiatrak będzie kompletny.
 Dzięki uprzejmości sołtysa miałem możliwość obejrzeć wnętrze obiektu, które niestety jest niekompletne, ponieważ zanim sołtysem został pan Jan, złomiarzom udało się wynieść co wartościowsze rzeczy.

 W centralnym miejscu znajduje się słup na którym oparta jest cała konstrukcja.

 Trochę elementów, które ocalały przed dewastacją można jeszcze tu znaleźć, więc można wyobrazić sobie jak wyglądała praca młynarza.

2 komentarze:

  1. Piękny wiatrak. Świetnie zachowane wnętrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fakt. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto chciał poświęcić swój czas i zaangażował się w jego odrestaurowanie, inaczej podzieliłby los wielu innych tego typu konstrukcji.

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...