Menu

środa, 26 marca 2014

ŁOMNICA - Pałac rodziny von Thomagnini. (GPS - 50.8765 / 15.8086)

 Żeby nie było, że pokazuję same ruiny i obiekty w agonalnym stanie, bo jeszcze ktoś jest gotów pomyśleć, że cały Dolny Śląsk tak właśnie wygląda.

 Postanowiłem zatem pokazać kilka pozytywnych przykładów. 

 Na początek pałac w Łomnicy

 Pierwsze informacje na temat obiektu postawionego w tym miejscu pochodzą z XV w.  Nie był, to oczywiście obecnie oglądany barokowy pałac, a dwór postawiony przez rodzinę von Zedlitz. 
 W roku 1654 własność nad dobrami w Łomnicy przejęła rodzina Thomagnini, która na początku XVIII w. postanowiła na miejscu dworku wybudować barokowy pałac, którego główny zarys można podziwiać po dzień dzisiejszy.

 Napisałem główny zarys ponieważ pałac był kilkakrotnie modernizowany i rozbudowywany, z których największa miała miejsce w latach 1838-1844, kiedy to dobudowano jedno piętro i zmieniono układ pomieszczeń.

 Po II W.Ś. w pałacu mieściła się szkoła, aż do lat 70'tych. W 1977 r. pałac został opuszczony i od tego czasu ulegał powolnej dewastacji, aż do roku 1992 r. kiedy to został zakupiony przez prywatną spółkę z kapitałem Polsko-Niemieckim.

 Obecnie w zabudowaniach (cały kompleks, to nie tylko pałac, ale drugi mniejszy pałac i zabudowania folwarczne) znajduje się hotel, restauracje, muzeum, a także sklep z wyrobami tkackimi.

 Pałac widziany od strony drogi, czyli od północy.


 Portal wejścia głównego z balkonem. Całość wykonana z piaskowca.

Trochę bliżej, żeby można było dostrzec szczegóły.

Tu widok od południa.


 I od wschodu.

 Ta budowla, to już nie główny obiekt, a tak zwany "Dom Wdowy". Znajduje się w kompleksie parkowym, ale jest oddzielnym budynkiem.
 "Dom Wdowy", lub zwany też "Małym Pałacem" został wybudowany w latach 1802-1803 z przeznaczeniem dla starszego pokolenia rodziny von Mentzel.

To już zabudowania folwarczne, w których obecnie mieści się gospoda, a znajdują się po drugiej stronie drogi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...