Menu

środa, 8 stycznia 2014

MAŃCZYCE - Pałac rodziny von Stosch. (GPS - 50.8591 / 16.9745)

 Z tego co znalazłem w necie, to pierwsze wzmianki na temat istniejącego w tym miejscu pałacu pochodzą już z XVI w. Nie mniej jednak obiekt, który możemy oglądać obecnie to przebudowa barokowego pałacu pochodzącego z 1711r.  Przebudowa wspomniana przeze mnie miała miejsce w 1887 r. a jej pomysłodawcą był ówczesny właściciel Georg von Stosch.

 Po wojnie pałac wraz z dobrami wszedł w posiadanie kombinatu PGR w Strzelinie. Po likwidacji kombinatu, który jeszcze jako tako dbał o jego stan przez pewien czas obiekt należał do AWRSP, a w 1997 r wszedł w posiadanie prywatnej właścicielki, która chyba nie za bardzo ma pomysł na jego zagospodarowanie.

 Widok od południa, czyli z drogi na Strzelin. Pałac jest naprawdę kapitalny i żałuję, że nie mam kasy na jego kupno :).


Jeden z portali, który prawdopodobnie jest pozostałością po budowli z 1711 r.Przy pałacu widać pozostałość po jakiejś szklarni, czy oranżerii.

Przechodzimy już na stronę północną, po której znajdował się park.

4 komentarze:

 1. Hej, post jest sprzed ponad 2 lat, ale widzę, że blog działa, dlatego piszę :) Mieszkam niedaleko tego pałacu, i nawet nie wiedziałam, o jego istnieniu, bardzo chciałabym tam podjechać i sobie go obejrzeć. Pamiętasz może jak wygląda sprawa z wejściem na ten teren, jest ogrodzony? Można tam swobodnie wejść czy jest z tym problem? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej.
   Jak zauważyłaś byłem tam ponad 2 lata temu i nie wiem jak jest teraz, ale za mojej wizyty teren był dostepny, nie ogrodzony i wart odwiedzin .
   Pałac naprawdę piękny i w stosunkowo niezłym stanie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź! :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...