Menu

piątek, 15 listopada 2013

RZĄŚNIK - Pałac w powiecie złotoryjskim. (GPS - 51.0161 / 15.7789)

 Pałac w Rząśniku był jednym z ciekawszych i bardziej okazałych obiektów tego typu w okolicy, ale lata zaniedbania zrobiły swoje i jego obecny obraz woła o pomstę do nieba.

 Budowę jego rozpoczęto w 1734 r. Z różnych przyczyn projekt nie został zrealizowany w całości, a budowę ukończono dopiero w 1785 r.
 Należy tylko dodać, że projektantem obiektu był Martin Frantz, znany barokowy architekt, którego dziełami są również pałace w Chocianowie i Pieszycach, a także kościoły Łaski w Jeleniej Górze i Kamiennej Górze.

 Do rozpoczęcia wojny w pałacu tętniło życie, a jego właściciele ostatni większy remont przeprowadzili w 1900 r.

 Po wojnie stał on się siedzibą PGR'u, a także kwaterą dla jego pracowników, jednak z braku odpowiednich inwestycji coraz bardziej podupadał, aż do 1985 r kiedy to z powodu złego stanu wyprowadzili się z niego ostatni lokatorzy. Od tego czasu nikt się nim nie interesuje, a stan jego jest agonalny. 

2 komentarze:

  1. A GDZIE BYLI I SĄ KONSERWATORZY ZABYTKÓW??????????????????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie. Dobre pytanie i przyłączam się do niego. Jeśli zagląda tu jakoś konserwator zabytków, to ciekaw byłby odpowiedzi :).

      Usuń

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...