Menu

piątek, 25 października 2013

CHOJNÓW - Zamek. (GPS - 51.2706 / 15.9293)

 Pierwsze wzmianki na temat chojnowskiego zamku pochodzą z XIII wieku. Budowla ta nie miała szczęścia, ponieważ była wielokrotnie niszczona i trawiły ją pożary dlatego z jej pierwotnego kształtu już nic nie pozostało. No może poza podstawą wieży wykonanej z łamanego bazaltu.
 Obecnie możemy oglądać tylko część wybudowanego w latach 1546-1547 renesansowego zamku, który jest rozbudową wcześniejszego gotyckiego założenia strawionego kolejnym pożarem, na skutek którego zawaliła się jego wieża. 
 Fundatorem renesansowej budowli był książę legnicko-brzeski Fryderyk III, którego popiersie, a także jego małżonki Katarzyny meklemburskiej widnieje na portalu od strony wschodniej.
 Zamek Chojnowski był ważnym punktem w księstwie legnicko-brzeskim i stanowił jego zabezpieczenie od zachodu. Swego czasu był on zwany zamkiem wdów, ponieważ zamieszkała w nim wdowa po Fryderyku IV, Anna i po niej kolejne wdowy książęce. W zamku czterokrotnie gościł cesarz Napoleon i podczas jednej z wizyt właśnie w Chojnowie, napisał dekret o reorganizacji VIII korpusu polskiego, księcia Poniatowskiego.
 Obecnie w zamku mieści się muzeum regionalne.
To widok od strony wschodniej, a przed wejściem działo forteczne z 1863 r.

Tu od zachodu.


To właśnie pozostałość po wspomnianej przeze mnie średniowiecznej wieży.

Jeszcze raz działo forteczne.

I kilka widoków na renesansowy portal, który jest obecnie najciekawszym elementem zamku.Trochę bliżej podobizny książęcej pary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, chętnie poczytam wasze opinie o blogu, co można zmienić, co dodać, co usunąć.
Możesz skorzystać z konta "ANONIMOWY" - bez zobowiązań.

Proszę również o to, aby nie pisać na temat właścicieli obiektów, ponieważ nie wszystkim się to podoba i miewam w związku z tym nieprzyjemności.

Piszcie też, co chcielibyście zobaczyć .. postaram się pokazać Wam te miejsca.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...