Menu

czwartek, 30 kwietnia 2015

SŁUP - Dwór w powiecie wołowskim. (GPS - 51.4449 / 16.5748)

 Miejscowość Słup już odwiedzaliśmy, ale nie jest to ta sama miejscowość. Pierwsza znajdowała się w powiecie jaworskim, a ta którą chcę Wam pokazać znajduje się w powiecie wołowskim.

 Dwór, który zobaczycie na zdjęciach został wybudowany w latach 1730 - 1750. W drugiej połowie XIX w. został przebudowany i wówczas utworzono w jego sąsiedztwie piękny park, którego starodrzew możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

 Niestety nie udało mi się znaleźć nic na temat właścicieli obiektu, ani tego co się z nim działo po przebudowie.

 Widok od strony południowej, gdzie znajduje się również folwark.


 Obecnie dwór jest remontowany i należy do osoby prywatnej, a ujęcie zrobiłem od strony parku. Niestety jak widać zza ogrodzenia.


wtorek, 28 kwietnia 2015

TWARDOGÓRA - Kościół pw. Trójcy Świętej i Matki Bożej. (GPS - 51.3677 / 17.4663)

 Twardogóra, to bardzo ładne i ciekawe miasteczko na północnym-wschodzie województwa. Jego początki sięgają końca XIII w. kiedy to w 1293 r. otrzymało prawa miejskie i lokowano je na prawie średzkim. Znajduje się tu kilka ciekawych obiektów, więc jeszcze tu zaglądniemy.

 Kościół który chcę Wam pokazać jako pierwszy, to świątynia wykonana w konstrukcji ryglowej i muszę przyznać, że bardzo lubię ten sposób budowania obiektów.
 Prawdopodobne początki kościoła usytuowanego na tym miejscu sięgają początków miasta, nie mniej jednak nie ma na to żadnych pisanych dowodów.

 Pierwsza wzmianka na temat świątyni postawionej na tym miejscu pochodzą z 1587 r. kiedy to ówczesny właściciel miasta polecił wyremontować stojący już w tym miejscu obiekt.

 W 1601 r. na polecenie hrabiego von Kockritz zostaje rozebrany stary kościół, a na jego miejsce postawiony nowy, drewniany obiekt.
 Niestety jego żywot nie trwał zbyt długo, ponieważ na przełomie XVII i XVIII w. zaczął popadać w ruinę i dopiero w 1725 r. rozpoczęto jego remont.

 W 1817 r. zniszczeniu ulega wieża kościelna i obiekt znów popada w ruinę, a do następnego remontu dochodzi w 1852 r.
 W roku 1877 r. kościół znów zostaje rozebrany z powodu złego stanu technicznego, ale co lepsze elementy wykorzystano do postawienia nowego obiektu, którego wykonania podjął się miejscowy cieśla H. Dresyer.

 Świątynia stoi do tej pory, a dzięki staraniom burmistrza Twardogóry została wyremontowana i obecnie pełni funkcję sali widowiskowej i koncertowej.

 Ciekawostką jest, że mimo różnych przebudów i modernizacji do tej pory zachowała się krypta grobowa rodziny von Kockritz.

 Widok od strony południowej.


 Prezbiterium, a na jego fasadzie umieszczono tablicę nagrobną rodziny von Kockritz.


 Widok na znajdującą się po stronie północnej wieżę.


 Ciekawie zdobione wejście główne do świątyni.

 Widok na kościół od strony zachodniej.

piątek, 24 kwietnia 2015

KŁODZKO - Kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P. - Wnętrze. (GPS - 50.4377 / 16.6527)

 Jak obiecałem jesteśmy we wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia N.M.P w Kłodzku. 

Jak dla mnie jest to jeden z piękniejszych obiektów sakralnych na Śląsku i pisząc we wcześniejszym poście o unikatowym wystroju wnętrza wcale nie przesadzałem, a teraz i Wy możecie się o tym przekonać.

 Jak już pisałem kościół jest późnogotycki, ale jak większość świątyń, w XVIII w. uległ barokizacji co nadało mu szczególnego wyglądu.

 Wchodząc do świątyni nie wiemy na czym skupić wzrok, aby się temu dobrze przyjrzeć, więc nie będę za dużo pisał, bo i tak nie odda to uroku tego miejsca. Postaram się tylko napisać, to co najważniejsze, abyście wiedzieli mniej więcej ilu artystom zawdzięczamy to cudo.

 Widok na nawę główną kościoła, gdzie już na początku rzuca się w oczy pięknie zdobiony strop i figury na ścianach bocznych.


 Całe prezbiterium jest bardzo bogato zdobione, a jego sklepienie pokryte jest polichromiami. Całość zdobień prezbiterium wykonało dwóch włoskich artystów, A. Carove i Geronimo Fatchone.

 Ołtarz główny dzieła Ch. Tauscha przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem, a został wykonany w latach 1727-1729.


 Widok w kierunku empory organowej, gdzie znajdują się wybudowane w 1723 r. organy. Sklepienie nad nawą główną.

 Nawa południowa, gdzie znajduje się jedna z kaplic.

 Pięknie zdobiona ambona z 1716 r. wykonana przez M. Klachra.


 Polichromie na sklepieniu kaplicy, o której wspominałem wcześniej.

  W kościele nie zabraknie także pięknej snycerki, którą można oglądać na konfesjonałach.

  Kilka ołtarzy. Niestety nie mogę pokazać wszystkich ponieważ jest ich zbyt wiele.

 Ołtarz w kaplicy zmarłych, który został wykonany w 1683 r.
Sarkofag poświęcony fundatorowi świątyni, Ernestowi z Pardubic.

 Renesansowa kaplica z 1520 r. przedstawiająca Judasza i Dwunastu Siepaczy.

 Jedna z polichromii znajdująca się w kruchcie wejścia od strony północnej.

wtorek, 21 kwietnia 2015

KŁODZKO - Kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P. - Z zewnątrz. (GPS - 50.4377 / 16.6527)

 Właśnie jedna z czytelniczek przypomniała mi o urokach ziemi kłodzkiej i znalazłem jeszcze jeden kłodzki kościół dość dobrze obfotografowany (łącznie z jego pięknym wnętrzem), więc podzielę się z Wami tym co mam.

 Pierwsze wzmianki na temat świątyni usytuowanej w tym miejscu pochodzą z 1183 r. i miały związek z osadzeniem się w Kłodzku Joannitów, a z 1193 r. pochodzi informacja o drewnianym kościele, który musiał być spory, ponieważ posiadał aż dziewięć ołtarzy.
  
 Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w drugiej połowie XIV w. i ciągnęła się ona przez cały wiek XV, aby w 1522-1555 r. można było zakończyć prace.  Jednym z fundatorów świątyni był biskup praski Ernest.
 Jak się przekonacie budowa musiała tyle trwać, ponieważ wystrój jej wnętrza jest naprawdę powalający i widać pieczołowitość i kunszt ówczesnych rzemieślników i artystów. Poza tym początek XV w. to ciągłe napady husytów w czasie których budowany jeszcze kościół został uszkodzony, a sama budowa nie mogła być kontynuowana i ponowiono prace w 1458 r.
 Budowla została wykonana z piaskowca i cegły. Posiada także dwie wieże, z których jedna jest niższa.

 Oczywiście przez wieki kościół był modernizowany i remontowany, np. w latach 1655-1689 dobudowano dwukondygnacyjną zakrystię, która posiada łącznik z budynkiem kolegium Jezuickim, którego zakonnicy na początku XVII w. przejęli świątynię po Joannitach.  

 Wspomniane przeze mnie kolegium Zostało wybudowane przez Jezuitów w latach 1654-1690 i bezpośrednio sąsiaduje z kościołem.
 Niestety zabudowa w tym miejscu jest dość ciasna, a sam klasztor nie był dostępny dla zwiedzających, więc nie za wiele będę mógł Wam pokazać.

 Widok kościoła z murów twierdzy. Po prawej stronie znajduje się wspomniane przeze mnie kolegium Jezuickie. 
  

 Jak widać jest to spora budowla, ponieważ jej długość wynosi 62 m.

 Jak wspomniałem zabudowa wokół kościoła jest ciasna, więc ujęcia ogóle są trochę niekompletne.

 Przepraszam za jakość niektórych zdjęć, ale przy tej ciasnocie ciężko było inaczej ustawić się do zdjęcia, a chciałem zrobić kilka szerokich ujęć i ograniczał mnie trochę czas.

 Wejście na teren kościoła i kolegium.

 Tak zwana "Czarna Brama" prowadząca na teren kolegium ograniczony murem.

 Widok od strony południowo-zachodniej.


 Kościół widziany od południa.

 A to widok od wschodu, gdzie znajduje się prezbiterium i dobudowana w XVII w. dwukondygnacyjna zakrystia.

 To już teren na pograniczu kościoła i kolegium.


 Kruchta wejścia od strony północnej. Fasada północna kolegium wraz z portalem wejściowym.

  To już sam portal.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...