Menu

piątek, 28 sierpnia 2015

ŚWIDNICA POLSKA - Kościół pw. Św. Jadwigi. (GPS - 51.0742 / 16.6778)

 Świdnica Polska, to niewielka wieś w powiecie średzkim.

 Znajduje się tu barkowy kościół, którego początki sięgają jednak dużo wcześniejszego okresu, bo XIV w.
 Parafia w tej wsi została powołana już w 1335 r. i w podobnym kresie został wybudowany pierwszy, gotycki kościół, który jednak nie przetrwał do naszych czasów.

 Obecny, barokowy został wybudowany w 1749 r. w miejscu, w którym wznosiła się świątynia gotycka, o której wspomniałem wcześniej.
 W 1885 r. świątynia została zmodernizowana.

 Widok od strony południowej.
 Na dachu widać ślad po ostatniej wichurze, która wyrządziła sporo szkód w okolicy.
 Od strony wschodniej, gdzie znajduje się prezbiterium, usytuowana jest również figura Jana Nepomucena, której początki sięgają 1722 r.


 W mur otaczający świątynię wmurowany jest jest od strony zachodniej krzyż pokutny.

wtorek, 25 sierpnia 2015

GAŁÓW - Pałac rodziny von Roeder (GPS - 51.1101 / 16.8179)

 Pałac w Gałowie, to eklektyczna budowla wzniesiona w 1874 r. dla rodziny von Roeder, która w ówczesnym czasie zarządzała miejscowością.

 Eklektyzm charakteryzuje się tym, że można w nim znaleźć cechy wielu różnych stylów i tak też jest w przypadku tego pałacu. 

 Oczywiście obecnie oglądany pałac (czy raczej jego ruiny) nie był pierwszą rezydencją wybudowaną na tym miejscu, ponieważ od XIV w. tereny te należały do znanej na Śląsku rodziny von Zedlitz i to ona zarządzała tą okolicą przez prawie 500 lat.

 Pierwotnie istniała tu warownia obronna, która została postawiona na zlecenie właśnie von Zedlitz'ów, ale zniszczono ją w czasie wojen 30'sto letnich.

 Renesansowy pałac wzmiankowany był w dokumencie pisanym po raz pierwszy w 1561 r. i funkcjonował prawie 300 lat, ale wiadomo jest, że początki jego datuje się na wcześniejszy okres.

   Jak wiele takich obiektów i ten w Gałowie był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, nie mniej jednak nie zmienił się jego zasadniczy kształt.

 Jako ciekawostkę należy dodać, że w XVIII w. dwukrotnie gościł tu król Prus Fryderyk Wielki, a podczas bitwy pod Lutynią, stacjonowała w pobliży armia austriacka. Oczywiście funkcjonował wówczas jeszcze pałac renesansowy, czyli poprzednik obecnego.

 Obecnie pałac jest w ruinie i wg. tego co mówią miejscowi nie ma widoków na poprawę jego stanu ze względu na częste zmiany właściciela i brak pomysłu na jego zagospodarowanie.

 Ostatnim właścicielem, który jako tako dbał o jego stan był PGR w Lutyni. Planowany był nawet remont pałacu, ale został podpalony dach na obiekcie.

 Widok od strony zachodniej, gdzie w czasach PGR'u dobudowano rampę.


 Tak wygląda od wschodu. Po stronie północnej pod czas ostatniej wichury zawaliła się część fasady.

 Tu też znajduje się wejście główne od strony XIX wiecznego założenia parkowego, a nad nim kartusze herbowe z herbami rodzin von Roeder i von Zedlitz.

 Tu dobrze widać wyłom w elewacji i stertę gruzu na ganku.

 Wejście od strony zachodniej.

piątek, 21 sierpnia 2015

KULIN - Kościół pw. Św. Marcina. (GPS - 51.1036 / 16.6050)

 Obecny, neogotycki kościół został oddany do użytku w 1821 r. ale parafię erygowano już w XIII w. więc jej historia jest dość długa i w podobnym czasie musiała istnieć już na tym miejscy katolicka świątynia.

 Świątynię modernizowano i remontowano dwukrotnie i to już w czasach powojennych. Po raz pierwszy w 1957 r. kiedy to dobudowano zakrystie, a po raz drugi w 1973 r. Wówczas uzupełniono tynki i naprawiono elewację.

 Widok od strony południowej.

 Strona północna świątyni.

 Tak kościół wygląda od zachodu, gdzie usytuowana jest wieża.


 Wnętrze skromne, ale przytulne.

 Widok na emporę organową. Niestety nie ma na niej organów,

 Przed wejściem na teren kościoła znajduje się kamienna kapliczka.

wtorek, 18 sierpnia 2015

BOLESŁAWICE Kościół pw. Św. Jadwigi. (GPS - 50.8947 / 16.4640)

 Bolesławice, to niewielka wieś w powiecie Świdnickim i muszę przyznać, że po raz pierwszy spotkałem się tu z zamkniętym nie tylko kościołem, ale i całym terenem przykościelnym. Oczywiście nie powstrzymało mnie to przed zrobieniem fotorelacji, ale nie jest ona na tyle szczegółowa co w innych przypadkach za co przepraszam, ale chciałem pokazać Wam również i tą świątynię.

 Kościół pw. Św. Jadwigi w Bolesłwicach po raz pierwszy w dokumencie pisanym pojawił się już w 1318 r. Oczywiście nie jest to ten obiekt, który oglądamy obecnie, ale różnica wieku nie jest też tak duża jak w wielu innych przypadkach. Obecny obiekt wybudowano bowiem również w wieku XIV, pod jego koniec.
 Oczywiście nie obeszło się bez modernizacji, do której doszło w 1516 r, kiedy to nadano mu obecny kształt.
 Kościół był również remontowany w bardziej nam współczesnych czasach, bo w wieku XX i to czterokrotnie, a po raz ostatni w roku 2000.

 Widok od wejścia głównego na teren posesji, które znajduje się po stronie południowej ... oczywiście zdjęcie zrobione przez kratę :(. Cały teren otoczony jest kamiennym murem.

piątek, 14 sierpnia 2015

BROŻEC - Kościół św. Jakuba Apostoła. (GPS - 50.8188 / 17.1337)

 Kościół we wsi Brożec po raz pierwszy wzmiankowano już na początku wieku XIV, ale niektóre źródła podają o jeszcze wcześniejszym obiekcie należącym do templariuszy.

 Obecna świątynia została wybudowana w stylu gotyckim na początku wieku XV, ale jak większość świątyń przebudowano ją na styl barokowy w 1725 r. nadając jej obecny kształt i wyposażając również w tym stylu.

 Kościół w swojej historii był dwukrotnie remontowany. Po raz pierwszy pod koniec XIX w. a następnie już za naszych czasów w 1960 r.

 Widok od strony południowej.


 Wieża usytuowana jest po stronie zachodniej świątyni.

wtorek, 11 sierpnia 2015

MIERCZYCE - Pałac rodziny von Schweinitz. (GPS - 51.0921 / 16.3138)

 Barokowy pałac w Mierczycach został wybudowany dla rodziny von Schweinitz w połowie XVIII w. 
 Właściwie powinienem napisać, że przebudowany, ponieważ na początku wieku XVII, powstał na tym miejscu renesansowy dwór obronny otoczony fosą, który na polecenie rodziny von Schweinitz został przebudowany i nadano mu obecnie oglądany, barokowy kształt.
 W tym samym czasie co pałac został założony park otaczający posiadłość, po którym niestety nie wiele pozostało do czasów współczesnych.
 Pałac jest punktem centralnym przylegającego do niego folwarku.

 W 1880 r. pałac został zmodernizowany, a w 1978 r. poddano go remontowi.

 Obecnie pałac jest własnością prywatną i podczas mojej wizyty był również remontowany, co nastraja optymizmem zważywszy na jego urok.

Widok od strony południowo-wschodniej. 

 Od południa i od wschodu do pałacu prowadzą kamienne mosty.


 Portal zdobiący wejście główne.

Fragment fosy i fasada główna widziane od strony wschodniej.

 Most usytuowany od strony wschodniej, a w głębi zabudowania folwarczne.

 Widok od strony północnej.


Strona zachodnia.


 Zabudowania folwarczne.okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...