Menu

piątek, 28 listopada 2014

PRZECŁAWICE - Kościół pw. św. Katarzyny. (GPS - 50.9189 / 16.9593)

 Po raz pierwszy kościół w Przecławicach został wspomniany na początku XIV. Oczywiście była to zupełnie inna świątynia.
 Gotycki kościół, który możemy oglądać obecnie, został wybudowany na przełomie XV i XVI w. Oczywiście jego wygląd został kilkakrotnie zmieniony, a właściwie zmodyfikowany poprzez przebudowy, z których pierwsza miała miejsce już na początku XVII w. Następne modernizacje odbyły się w połowie XIX i na początku XX w.

 Większość wyposażenia kościoła jest barokowa, ale zachowały się też pierwotne elementy gotycki. Niestety nie udało mi się sfotografować wnętrza, nawet przez kratę co często u mnie bywa, ale może kiedyś jeszcze powrócę do tematu.

 Widok od strony drogi, która znajduje się od południa.


 Widok od północy. Na przeciw wejścia na teren kościoła znajdują się trzy granitowe krzyże pokutne.
Jest to o tyle ciekawe, że w większości przypadków krzyże wykonywane były z piaskowce. Możliwe, że tu sądy były bardziej surowe, ponieważ granit ciężej jest obrobić niż piaskowiec :).


środa, 26 listopada 2014

LEGNICA - Stary Ratusz. (GPS - 51.2072 / 16.1609)

Dziś zawitamy do mojego rodzinnego miasta, czyli Legnicy, w której chcę Wam pokazać drugi z budynków Ratusza. Legnica posiada dwa Ratusze. Nowy, pochodzący z 1905 r. a Stary z lat 1737 - 1741.

 Obiekt, który obecnie możemy oglądać na tym miejscu, to już trzecia budowla tego typu. Pierwsza została tu ustawiona już na początku XIV w. Niestety spłonęła podczas wielkiego pożaru, który strawił większą część miasta.  

 Drugi, tym razem już murowany Ratusz został wybudowany w latach 1379 - 1380 jako budowla gotycka. Niestety i on został strawiony przez pożar, który wybuchł w jego pomieszczeniach i dokonał na tyle poważnych zniszczeń, że nie nadawał się do dalszej eksploatacji, a do wykorzystania nadawały się tylko piwnice i najniższa kondygnacja, chociaż też nie w całości.

 Obecny Ratusz, to dzieło miejskiego architekta Franza Scheerhofera, który nadzorował wzniesienie tego obiektu w latach 1737 - 1741. Ratusz w nowej formie był budowlą barokową, jak na tamte lata nowoczesną i spełniał swoją funkcję aż do 1905 r. kiedy to został zastąpiony przez Nowy Ratusz, ponieważ niewielki budynek przestał wystarczać dla dynamicznie rozwijającej się Legnicy.

 Przez 164 lata funkcjonowania Ratusz był raz modernizowany w 1836 r. Druga, większa przebudowa miała miejsce już w XX w. w okresie międzywojennym kiedy to nie spełniał już funkcji magistrackich, a otrzymał wówczas hełm wieży.

 Po wojnie zabytek, jak większość śródmieścia został przejęty przez Armię Czerwoną, a od 1965 r. jest własnością miasta.
 Obecnie administratorem budynku jest Teatr im. Modrzejewskiej, który zarządza też restauracją znajdującą się w części parterowej zabytku..

 Widok od ulicy N.M.P. czyli od wschodu.Wieża Ratusza wraz ze swoim towarzystwem, czyli wieżą katedry.


 Jednym z ciekawszych elementów zdobniczych są schody wykonane z piaskowca, Wejście do znajdującej się na parterze restauracji.

 Widok od strony południowej.


Tak Ratusz wygląda od ul. Złotoryjskiej, czyli od zachodu. Po lewej widać fragment Teatru im. Modrzejewskiej.

 Jako ciekawostkę można uznać pozostałość po trakcji linii tramwajowej, która przebiegała nieopodal.

poniedziałek, 24 listopada 2014

DOBROMIERZ - Pałac rodziny von Nimptsch. (GPS - 50.9114 / 16.2433)

 Dobromierz mieliście już okazję poznać za moim pośrednictwem, ale zabytków jest tu dużo więcej, więc zagościmy tu jeszcze kilka razy.

 Dzisiejszym punktem wycieczki jest pałac w tej ciekawej wsi. Taka, tak, Dobromierz pomimo swojej wielkości, ciekawego Rynku, dwóch kościołów i kilku innych zabytków nie ma praw miejskich.

 Pałac został wybudowany prawdopodobnie w 1727 r. na zlecenie Ferdinanda von Nimptsch. Ten ciekawy obiekt z zabudowaniami początkowo był tylko rezydencją mieszkalną wybudowaną w stylu barokowym, jednak w wieku XIX przeszedł modernizację w czasie której dobudowano sporej wielkości folwark, a rezydencja nabrała cech budowli klasycystycznej, chociaż ... kilka elementów świadczących o jego barokowym pochodzeniu pozostało. Np. mansardowy, czyli dwuspadowy dach, charakterystyczny dla budowli z epoki baroku.

Po wojnie w pałacu została ulokowana dyrekcja PGR, a rozwiązaniu gospodarstw całość przjęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 Wjazd na teren pałacu od strony wschodniej.


Fasada główna pałacu. Niestety teren jest ogrodzony i niedostępny.

 To już widok od strony północnej. Tu dostęp jest mniej ograniczony, ponieważ znajdują się zabudowania mieszkalne.


Balkon wraz z kartuszem herbowym.


 Możliwe, że ten podwójny kartusz należał do rodziny von Nimptsch, ale tego niestety nie jestem pewien.

Widok od strony południowej.

Wjazd na teren folwarku.

 Figury dzieci usytuowane na słupach ogrodzeniowych.


 Wjazd na posesję pałacową.

piątek, 21 listopada 2014

RUDNA - Kościół pw. Trójcy Świętej. (GPS - 51.5093 / 16.2639)

 W Rudnej jeszcze nie byliśmy, więc czas zajrzeć do tej sporej wielkości wsi. Mimo, że zamieszkuje ją ponad 1600 mieszkańców nie ma praw miejskich, chociaż posiadała je od 1339 r. Niestety wojna poczyniła tu takie spustoszenie, że Rudna utraciła prawa miejskie.

 Pierwszym z kilku obiektów wartych pokazania w Rudnej jest XIX w. katolicki kościół pw. Trójcy Świętej.
 Został on wybudowany w latach 1859 - 1862 na potrzeby tutejszej wspólnoty katolickiej, ponieważ po przejęciu ich kościoła przez protestantów w 1707 r. tułali się po różnych lokalach, m.in msze odprawiane były w starym Ratuszu..
 Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim, dosyć często spotykanym w budowlach sakralnych i jest stosunkowo niewielka, ale na potrzeby tutejszej parafii w zupełności wystarcza.

 Widok od strony południowej. Oczywiście najbardziej rzuca się w oczy wieża o podstawie kwadratu i oktagonalnym wykończeniu pod hełmem.

 Wieża trochę bliżej i wejście do kruchty znajdującej się w podstawie wieży.


 Tak wygląda kościół od strony wschodniej, gdzie umieszczono prezbiterium.

 Jak to przeważnie bywa, tylko jedno zdjęcie z wnętrza i to robione przez kratę ;).
Jak widać wystrój również neogotycki, skromny, ale nabożny.

środa, 19 listopada 2014

WICHRÓW - Kościół pw. Narodzenia N.M.P. (GPS - 51.0342 / 16.5737)

Wichrów to niewielka wieś w powiecie średzkim na południe od autostrady. 

 Najważniejszym zabytkiem jest tu kościół pw. Narodzenia N.M.P. Świątynia została postawiona w 1775 r. jako budowla barokowa otoczona kamiennym murem. 
 Obecny kształt kościół otrzymał podczas przebudowy w 1850 r.

 Ciekawostką jest też to, że przy murze kościelnym umieszczone są trzy krzyże pokutne. Dwa zachowały się w dobrym stanie, a jeden niestety został uszkodzony prawdopodobnie podczas jakichś prac remontowych, lub podczas wydobywania go z ziemi.

 Widok na świątynię od strony południowej.

 Tak kościół prezentuje się od strony północnej.
 Pierwszy i największy krzyż pokutny usytuowany jest przy wejściu na teren przykościelny.

 Drugi z krzyży wkomponowany jest w ogrodzenie po stronie wschodniej od wewnętrznej strony posesji.

 Trzeci z krzyży, ten uszkodzony znajduje się po stronie południowej w murze. Od strony ulicy.

poniedziałek, 17 listopada 2014

OLEŚNICA MAŁA - Klasztor Templariuszy i pałac rodziny von Wartenburg - Dziedziniec. (GPS - 50.8436 / 17.2732)

 Skoro obiecałem, to wchodzimy na dziedziniec tego ciekawego obiektu. Tak nawiasem mówiąc, to zastanawiałem się, czy jest jakaś jego część, która pamięta jeszcze czasy funkcjonowania tu Templariuszy? Możliwe, ale niestety o to trzeba by było zapytać zawodowców, a jak już wspominałem jestem tylko miłośnikiem takich obiektów i ich historii, więc nie bardzo mam też dostęp do dokumentów świadczących o ich dziejach.

 Na początek kościół św. Wawrzyńca, który znajduje się po lewej stronie bramy wjazdowej, czyli po południowej stronie całego kompleksu.

 Jak widać wysoka wieża nadaje takiej dostojności świątyni.


 Na chwilę cofniemy się jeszcze do bramy wjazdowej, żeby pokazać Wam jak wygląda dziedziniec z punku widzenia turysty zbliżającego się do klasztoru/pałacu.

 To już sam dziedziniec, który jak widzieliście jest częściowo otwarty, ale posiada cztery skrzydła z tym, że skrzydło wschodnie jest niepełne.


 Skrzydło wschodnie, to o którym pisałem, że jest niepełne. Oczywiście chodziło mi o to, że nie zamyka dziedzińca.

 Część północna.

 Kartusz herbowy z herbem znajdujący się nad wejściem do skrzydła.
Niestety nie udało mi się znaleźć właściciela herbu, chociaż wszystko musiało by wskazywać na przynależność do rodziny Yorck von Wartenburg. Rodzina ta posiada herb o tarczy podzielonej na 5 części, a tu jest tylko lew z podwójnym, skręconym ogonem.

 Tak wygląda dziedziniec od strony kościoła.

 Widok na kościół i część zachodnią z galeriami wspartymi na kolumnach. Następny, podobny do poprzedniego kartusz herbowy.


 Prawda, że wieża wygląda majestatycznie ?

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...