Menu

sobota, 29 marca 2014

JAROSTÓW - Dwór w Powiecie Średzkim. (GPS - 51.0754 / 16.4704)

 Jarostów jest, to wieś w powiecie średzkim, na południe od stolicy powiatu.
Wieś znana jest głównie z wypadku śmigłowca ratunkowego, który leciał do kolizji na autostradzie 17.02.2009 r. Zginęły wówczas dwie osoby.

 Niestety o samym dworze nie udało mi się nic znaleźć, ale i tak Wam pokarzę zdjęcia, bo przecież po to utworzyłem tego bloga ;).
 Został on wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIX w. ale to tylko moje domniemanie.

 Widok od strony południowej.


 I od północy gdzie znajduje się niewielki park.


piątek, 28 marca 2014

WOJANÓW - Pałac rodziny von Zedlitz. (GPS - 50.8752 / 15.8138)

 Mogłoby się wydawać skąd we wsi tak okazała rezydencja ? Może Wojanów nie jest zbyt znaną miejscowości, ale jego historia jest dość długa, bo pierwsze wzmianki na temat dóbr rycerskich pochodzą już z 1281 r.

 Pałac, który zamierzam Wam pokazać, to barokowa budowla z 1667 r. ale jej dzieje sięgają trochę wcześniej, bo już w 1603 r. Nickel von Zedlitz postawił w tym miejscu renesansowy dwór.
 Rodzina von Zedlitz nie cieszyła się nim jednak zbyt długo, ponieważ w 1643 r, został spalony przez Szwedów w czasie wojen trzydziestoletnich.
 Rodową rezydencję postanowił odbudować potomek Nickel'a, Christoph ale polecił wykorzystać pozostałe po spaleniu elementy wcześniejszej rezydencji.

 Na przestrzeni XVIII i XIX wieku pałac wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, co skutkowało też licznymi przebudowami i modernizacjami, ale na szczęście nie zmieniły one zasadniczo bryły, ale dodały sporo ciekawych elementów nie tylko w samym pałacu, ale i w jego otoczeniu.

 Po II W.Ś. pałac, jak większość tego typu obiektów został splądrowany, a następnie umieszczono w nim dyrekcję PGR.  Po likwidacji gospodarstwa stał opustoszały i popadał w coraz większą ruinę, aż do 1992 r. kiedy to zakupiła go włoska spółka, która częściowo zabezpieczyła go przed dalszą dewastacją.

 Niestety w 2002 r. Pałac uległ pożarowi i gdyby nie spółka "Pałac Wojanów", która zakupiła go w 2004 r. pewno nie byłoby teraz czym się pochwalić.
 Po przeprowadzeniu remontu oddano obiekt do użytku w 2007 r. i mieści się tu obecnie hotel, restauracja, bar, winiarnia, herbaciarnia i sale konferencyjne.
 Niestety wnętrz nie udało mi się zwiedzić, ale może kiedyś ... jak mój blog będzie bardziej rozpoznawalny i będę zapraszany w takie miejsca ;).

 Wjazd do posiadłości znajduje się od strony północnej.

 Wstęp na teren posiadłości jest ogólnodostępna więc ze zwiedzaniem nie ma problemów.


 Fontanna nadaje obiektowi dostojności.


 Piękny dwudzielny portal wejścia głównego z umieszczonymi tarczami herbowymi ... być może właścicieli.


 Obejdziemy sobie pałac na około.


 Od strony założenia parkowego znajduje się taras na którym można zjeść np. obiad.


 Zabudowania przylegające do pałacu też są odremontowane i dobrze utrzymane.
środa, 26 marca 2014

ŁOMNICA - Pałac rodziny von Thomagnini. (GPS - 50.8765 / 15.8086)

 Żeby nie było, że pokazuję same ruiny i obiekty w agonalnym stanie, bo jeszcze ktoś jest gotów pomyśleć, że cały Dolny Śląsk tak właśnie wygląda.

 Postanowiłem zatem pokazać kilka pozytywnych przykładów. 

 Na początek pałac w Łomnicy

 Pierwsze informacje na temat obiektu postawionego w tym miejscu pochodzą z XV w.  Nie był, to oczywiście obecnie oglądany barokowy pałac, a dwór postawiony przez rodzinę von Zedlitz. 
 W roku 1654 własność nad dobrami w Łomnicy przejęła rodzina Thomagnini, która na początku XVIII w. postanowiła na miejscu dworku wybudować barokowy pałac, którego główny zarys można podziwiać po dzień dzisiejszy.

 Napisałem główny zarys ponieważ pałac był kilkakrotnie modernizowany i rozbudowywany, z których największa miała miejsce w latach 1838-1844, kiedy to dobudowano jedno piętro i zmieniono układ pomieszczeń.

 Po II W.Ś. w pałacu mieściła się szkoła, aż do lat 70'tych. W 1977 r. pałac został opuszczony i od tego czasu ulegał powolnej dewastacji, aż do roku 1992 r. kiedy to został zakupiony przez prywatną spółkę z kapitałem Polsko-Niemieckim.

 Obecnie w zabudowaniach (cały kompleks, to nie tylko pałac, ale drugi mniejszy pałac i zabudowania folwarczne) znajduje się hotel, restauracje, muzeum, a także sklep z wyrobami tkackimi.

 Pałac widziany od strony drogi, czyli od północy.


 Portal wejścia głównego z balkonem. Całość wykonana z piaskowca.

Trochę bliżej, żeby można było dostrzec szczegóły.

Tu widok od południa.


 I od wschodu.

 Ta budowla, to już nie główny obiekt, a tak zwany "Dom Wdowy". Znajduje się w kompleksie parkowym, ale jest oddzielnym budynkiem.
 "Dom Wdowy", lub zwany też "Małym Pałacem" został wybudowany w latach 1802-1803 z przeznaczeniem dla starszego pokolenia rodziny von Mentzel.

To już zabudowania folwarczne, w których obecnie mieści się gospoda, a znajdują się po drugiej stronie drogi.

poniedziałek, 24 marca 2014

KAMIENNA GÓRA - Ratusz. (GPS - 50.7822 / 16.0310)

 Tak żeby nie być gołosłownym, zapraszam Was do obejrzenia wspomnianego przeze mnie kamiennogórskiego Ratusza.
 Zazwyczaj rozpoczynam od słów: "pierwsze wzmianki na temat obiektu ustawionego w tym miejscu pochodzą z ... ". 
 Z kamiennogórskim magistratem jest trochę inaczej, ponieważ w miejscu gdzie obecnie stoi, wznosiła się brama miejska z wieżą obronną, a Ratusz usytuowany był jak przystało na ówczesne miasta śląskie w Rynku.
 Pierwsze wzmianki na temat Ratusza pochodzą z 1564 r. Niestety spłonął on w pożarze, który w 1638 r strawił prawie całe miasto. Oczywiście dość szybko podjęto decyzję o jego odbudowie, która doszła do skutku w 1660 r. a sam obiekt był praktycznie repliką spalonego gmachu, ponieważ do jego odbudowy wykorzystano stare plany.
 Drugi Ratusz stał w Rynku do 1873 r. Wówczas podjęto decyzję o jego rozbiórce. Prawdopodobnie przyczyną tej decyzji był jego zły stan techniczny, ponieważ kilkadziesiąt lat wcześniej, w 1831 r. zawaliła się 42 m. wieża, ale że nie naruszyła wówczas głównego obiektu użytkowano go przez te wszystkie lata.  
 Obecny magistrat został wybudowany w stylu neorenesansowym na początku XX w. a dokładniej na przełomie lat 1904-1905, a jego projektem zajęli się architekci z Wrocławia, Gatze i Bottcher.

 Czy faktycznie jest podobny do jaworskiego odpowiednika, to już oceńcie sami.
Widok od Alei Wojska Polskiego.


 Wykusz trochę bliżej.

Za plecami mamy pl. Grunwaldzki.

Cały Ratusz widziany od placu.

Trochę bliżej jego elewacja, która obecnie jest po remoncie. Niestety na razie nie dysponuję jej nowymi zdjęciami.Wejście główne do magistratu.

 Widok od strony kościoła pw. Piotra i Pawła.

niedziela, 23 marca 2014

JAWOR - Ratusz. (GPS - 51.0503 / 16.1935)

 Ponieważ niedawno zasugerowano mi, że Ratusze też są pięknymi budowlami, postanowiłem włączyć je do bloga jako osobny podrozdział. Wcześniej pokazywałem je, ale na zbiorczych zdjęciach nie ukazujących wszystkich walorów.
 Na pierwszy ogień idzie Ratusz w Jaworze, który ma naprawdę ciekawy wygląd i sporo zdobień. Podobny do tego jaworskiego jest obiekt w Kamiennej Górze, ale o tym później.
 Pierwsze wzmianki na temat jaworskiego Ratusza pochodzą z 1374 r. Niektóre źródła podają rok 1340, ale prawdopodobnie nie był to typowy dla tej nazwy obiekt, a tylko kamienica pełniąca podobną funkcję.
 Obecny Ratusz, to nie ta sama budowla, która powstała w XIV w. Na przestrzeni wieków, główny budynek miasta był wielokrotnie przebudowywany modernizowany i odbudowywany głównie po pożarach z których największy strawił niemal cały obiekt. 
 Wybuchł on 12.03.1895 r. i pozostawił ze starej budowli tylko oktagonalną, gotycką wieżę, którą możemy oglądać współcześnie.
 Oczywiście nie było mowy o pozostawieniu tak ważnego miasta bez Ratusza dlatego już w tym samym roku zapadła decyzja i rozpoczęto budowę nowej siedziby dla rajców.
 Projekt nowej siedziby władz miasta opracował prof. Hermann Guth, a jego realizacja zakończyła się w listopadzie 1896 r. Całkowite oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 1897 r.
 Widok od ulicy Grunwaldzkiej na ten ciekawy, neorenesansowy obiekt.

 Narożny wykusz z wieżyczką dodaje mu dostojności. Ośmiokątna wieża przyozdobiona jest figurkami czeskiego króla Wacława IV, księcia Bolka II i jego brata Henryka.

Tu wspomniane przeze mnie figurki, tylko trochę bliżej.

Widok od strony północnej.

Herby księstwa jaworskiego orła Hohenzollernów przejętego po Piastach Śląskich i miasta Jawora.

Jeszcze raz herb księstwa jaworskiego i miasta Jawora, czyli św Marcin na koniu.


 Wejście do ratusza z tarczami herbowymi miasta i księstwa..

piątek, 21 marca 2014

STARE JAROSZOWICE - Kościół poewangelicki. (GPS - 51.2105 / 15.6214)

 Niestety następna ruina.
Stare Jaroszowice jest to wieś położona nieopodal pokazywanego przeze mnie Żeliszowa i podobnie jak tam sprawa dotyczy kościoła poewangelickiego. Widać, że społeczność ewangelików na tym terenia działała dość prężnie.
 Sam kościół został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1842-1844. Budowla, a raczej to co po niej pozostało świadczy o jego klasie, z resztą zaglądniemy do "wnętrza" i sami ocenicie.
 Kościół funkcjonował do końca II W.Ś. a po jej zakończeniu nie było zainteresowanych jego przejęciem i przystosowaniem go na cele sakralne, a właściwie nie było pomysłu na jakiekolwiek jego zagospodarowanie, więc jego stan jest taki jak na moich zdjęciach, czyli ... opłakany.
 Najbardziej boli brak dachu, który powoduje dalszą degradację budowli.
Tak świątynia prezentuje się od strony drogi na Żeliszów, więc za jednym zamachem można obejrzeć dwa ciekawe kościoły.
 Widok od prezbiterium.

 Ciekawa wieża.


 Wejście do "wnętrza" kościoła od strony wieży. Jak widać musiał się tu znajdować portal wejścia głównego po którym pozostało tylko miejsce.

 A tak wygląda powierzchnia pomiędzy murami, bo wnętrzem tego chyba nie można nazwać.


 Wejście na wieżę i prawdopodobnie na emporę organową.

 Resztki więźby dachowej.

 Prezbiterium i pozostałości po polichromiach. Przed kościołem znajduje się cokół na którym pewno stała jakaś rzeźba, czy figura.

okna

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...